Svjetska zdravstvena organizacija (WHO) pozvala je na "trenutnu i usklađenu akciju" za zaštitu djece od kontaminiranih lijekova nakon niza smrtnih slučajeva od sirupa protiv kašlja prošle godine. Prošle godine je više od 300 djece - većinom mlađe od pet godina - u Gambiji, Indoneziji i Uzbekistanu umrlo od akutnog zatajenja bubrega. Izazvali su ga kontaminirani lijekovi, saopćio je WHO danas.
Sirupi protiv kašlja, koji se izdaju bez recepta, imali su u sebi visoke doze dietilen glikola i etilen glikola.
"To su otrovne hemikalije koje se koriste kao industrijska otapala i sredstva protiv smrzavanja. Mogu biti smrtonosni čak i ako se uzmu u malim količinama pa se nikada ne bi smjeli naći u lijekovima", istaknuo je WHO.
Agencija navodi da je sedam zemalja prijavilo kontaminaciju sirupa u posljednja četiri mjeseca i poziva sve 194 zemlje da spriječe nove smrtne slučajeve. WHO je već poslao upozorenja o određenim proizvodima u listopadu i ranije ovog mjeseca.
Zatražio je da se s polica uklone sirupi protiv kašlja koje proizvode indijski Maiden Pharmaceuticals i Marion Biotech. Ti su sirupi povezani sa smrtnim slučajevima u Gambiji, odnosno Uzbekistanu.
Također je izdao upozorenje prošle godine za sirupe protiv kašlja četiri indonezijska proizvođača. To su PT Yarindo Farmatama, PT Universal Pharmaceutical, PT Konimex i PT AFI Pharma. Riječ je o sirupima koji su se prodavali na domaćem tržištu.
Te su firme negirale da su njihovi proizvodi bili kontaminirani ili su odbile komentirati slučaj dok traje istraga.