Svijet

Nakon tri godine ograničenja Kinezi mogu na putovanja

Turistička ekonomija jugoistočne Azije mogla bi biti glavni dobitnici kineskog ukidanja zabrana putovanja jer se klone ulaznih testova na covid-19 koje su Evropa, Japan i SAD nametnuli kineskim posjetiteljima, predviđanja su iz turističkih udruženja i zemalja te regije.

Najveća svjetska ekonomija

Unatoč tome što se broj zaraza virusom povećava, Kina, drugo najveća svjetska ekonomija, od nedjelje otvara svoje granice. Što je potez koji obećava da će pokrenuti val putnika željnih zabave nakon tri godine strogih ograničenja kod kuće.

Takvi novo-mobilni kineski turisti odlučit će se za "minimalne gnjavaže" i krenuti prema odredištima koja ne zahtijevaju testiranje, što može koristiti jugoistočnoj Aziji, smatra ekonomist Song Seng-wun.

"Što su regionalni aeorodromi prometniji, to je bolje za njihovu ekonomiju", dodao je.

Dok su Australija, Britanija, Indija, Japan i SAD među državama koje zahtijevaju negativan test na covid-19 od Kineza koji im dolaze. Sve zemlje jugoistočne Azije, od Kambodže do Indonezije i Singapura, su odbile takve zahtjeve.

Osim testiranja avionskih otpadnih voda na virus u Maleziji i Tajlandu, 11 zemalja regije prema kineskim putnicima će postupati kao prema svima ostalima.

"Ne zauzimamo stav diskriminacije protiv bilo koje zemlje", rekao je malezijski premijer Anwar Ibrahim.

Interes za putovanja Kineza u tu regiju porastao je i prije vijesti da ne trebaju testiranje. Jer je prema istraživanju koje je u prosincu objavila turistička burza ITB China više od 70 posto kineskih putničkih agencija rangiralo jugoistočnu Aziju kao top odredište kada se putovanja nastave.

Turistička industrija

U toj se regiji mnoga gospodarstava oslanjaju na turizam. Kako su Kinezi činili većinu posjetitelja njihovih rajskih plaža, luksuznih trgovačkih centara i kockarnica. Koji su svi teško pogođeni njihovim nedostatkom u posljednjih nekoliko godina. Sada se turistička industrija sprema za dobrodošlicu kineskim putnicima.

U 2019. više od 155 miliona Kineza putovalo je u inostranstvo. Potrošivši 254.6 milijardi dolara ili iznos blizu BDP-a Vijetnama, rekli su analitičari iz Vijetnama. Koji očekuju da će značajan oporavak masovnog turizma početi u drugom kvartalu 2023.

U Vijetnamu je gotovo trećina od 18 miliona stranih turističkih dolazaka u 2019. bila iz Kine. Dok su otprilike petinu međunarodnih dolazaka u Singapur ostvarili Kinezi. Potrošivši pritom 900 miliona singapurskih dolara. Ili oko 671 milion dolara.

Tajland već ove godine očekuje da će ugostiti 5 miliona kineskih turista. Što je gotovo polovina od njih 10.9 miliona koji su tamo boravili u 2019. Dok susjedna Malezija predviđa 1.5 do 2 milona kineskih turista ove godine. U odnosu na 3 miliona prije pandemije.

Malezijska udruga turističkih i putničkih agencija priprema se i za roadshow u kineskim gradovima. Kako bi privukla posjetitelje, najavio je potpredsjednik udruge Ganeesh Rama.

Dužnosnici nekih zemalja te regije su umanjili brigu za zdravlje koju su iznijele druge zemlje, poput SAD-a, zbog nedovoljnih informacija. I straha da bi više slučajeva u Kini moglo iznjedriti nove varijante virusa.

Ojačani zdravstveni kapaciteti

Singapur je rekao da ima visok imunitet stanovništva jer je oko 40 posto njegovih ljudi bilo zaraženo koronavirusom, 83 posto ih je vakcinisano. Ojačali su i svoje zdravstvene kapacitete, dok su na Baliju najavili da će "pojačati obranu" time što će turistički radnici ovog mjeseca primiti drugu dozu vakcina.

Kambodžanski premijer Hun Sen, saveznik Pekinga, opisao je zahtjeve drugih zemalja za testiranje kao "propagandu" osmišljenu da "uplaši ljude", pozivajući kineske turiste da dođu u Kambodžu.

Tajvan je istovremeno Kini ponovno ponudio pomoć u suočavanju s valom covida-19, ali kineske vlasti još nisu odgovorile, izvijestili su službeni tajvanski mediji kasno u četvrtak.

Kina je ukinula stroge kontrole covida prošlog mjeseca nakon protesta protiv mjera, napuštajući time politiku kojom je tri godine štitila svojih 1.4 milijarde stanovnika od virusa.

Clicky