Boris Malagurski je autor filma pod nazivom “Republika Srpska: Borba za slobodu” koji je naišao na žestoke osude javnosti, ne samo u Bosni i Hercegovini.
Desetine hiljada ljudi potpisalo je peticiju za zabranu prikazivanja dokumentarnog filma o RS zbog iskrivljavanja činjenica o genocidu u Srebrenici.
Benjamina Karić: Zaslužna za zabranu prikazivanja
U mnogim je evropskim gradovima zabranjeno njegovo prikazivanje, između ostalog zahvaljujući i reakciji gradonačelnica Sarajeva Benjamine Karić.
No, Malagurski je uprkos tome na svom Twitter profilu objavio da planira 11. januara prikazati film u glavnom gradu BiH, pozvavši drsko i Karić na premijeru.
Gradonačelnica mu je u svom stilu uzvratila objavom na Facebooku:
"Poziv na projekciju filma Borisa Malgurskog o Republici Srpskoj je samo jedna u nizu provokacija koje pristižu posljednjih dana. Članica Komisije za očuvanje nacionalnih spomenika Bosne i Hercegovine Anđelina Ošap Gaćanović, očito politički instruirana, tvrdi da “bosanskohercegovačko kulturno naslijeđe ne postoji”, pojedini srpski historičari u pismu koje su uputili javnosti tvrde isto.
Na sve ove provokacije odgovor je isti
Kao dio kampanje negiranja kontinuiteta bosanske državnosti, Anđelina Ošap Gaćanović svojim glasom protiv onemogućava postavljanje spomenika kralju Tvrtku u Sarajevu, jer je on za nju “srpski kralj”. Neustavno obilježavanje 9. januara se seli u Istočno Sarajevo, praktično na kapije grada koji je bio pod terorom agresora i pod najdužom opsadom u modernoj historiji.
Na sve ove provokacije odgovor je isti. Borićemo se istinom, pozivati na čitanje međunarodnih presuda, učiti iz historijskih knjiga koje nisu laž i revizionizam. Nećete uspjeti u svojim provokatorskim i zlim namjerama. Nisu uspjeli mnogi!", poručila je Benjamina Karić.