Atlas

Sedam zanimljivosti o zemlji u kojoj je rođen Lionel Messi

Svi znamo da je Argentina zemlja tanga i dobrog vina. Međutim, iako je Lionel Messi jedno od najpoznatijih imena na svetu u njegovom rodnom Rosariju u Argentini zabranjeno je da se djeca imenuju po njegovom prezimenu. Ovo su zanimljivosti o zemlji u kojoj je rođen Messi.

Argentina se prostire na 2.766.890 kvadratnih kilometara u Južnoj Americi između Anda i Atlantskog okeana. Smatra se drugom po površini zemljom u Južnoj Americi (posle Brazila), a u njoj živi oko 45 miliona ljudi.


Najviši vrh i najniža tačka južne hemisfere

Najviši vrh Južne Amerike i južne hemisfere uopšte krije se u argentinskoj provinciji Mendoza. Riječ je o Akonkagvi u Andima, koja se uzdiže na 6962 metra. Matijas Curbrigen je prva osoba koja je zvanično osvojila ovaj vrh 14. januara 1897. godine. Slano jezero Laguna del Carbon nalazi se 105 metara ispod nivoa mora u argentinskoj provinciji Santa Kruz i smatra se najnižom tačkom na južnoj hemisferi i sedmom najnižom tačkom na Zemlji.

Prvi dugometražni animirani film na svijetu

Prvi dugometražni animirani film potiče iz Argentine. Riječ je o 70-minutnoj političkoj satiri "El Apostol", koja se sastojala od 58.000 slika, a svjetsku premijeru imala je 9. novembra 1917. godine. Glavni lik filma bio je tadašnji argentinski predsjednik, koji je u crtanom filmu upotrijebio sva svoja ovlaštenja da očisti Buenos Aires od korupcije. Film je imao veliki uspeh kod kritičara i publike, ali je njegova jedina kopija uništena u požaru u filmskom studiju 1928. godine.

Lionel Messi

Zabranjeno je dijete zvati Messi

Kapiten argentinske fudbalske reprezentacije Lionel Messi jedan je od najpopularnijih i najuspješnijih sportista svijeta, koji je svojim dostignućima inspirisao mnoge ljude širom sveta. Također je inspirisao mnoge roditelje u ovoj latinoameričkoj zemlji da svoju imenuju po njemu. Potražnja za imenom Messi bila je tolika u rodnom gradu fudbalske zvijezde - Rosariju - da su lokalne vlasti 2018. donijele zakon kojim se zabranjuje davanje ovog imena deci u najvećem gradu argentinske provincije Santa Fe. Ovaj zakon je donesen kako bi se kasnije spriječila masovna zabuna među stanovnicima.

"Košarka" na konjima

Vjerovali ili ne, fudbal nije nacionalni sport u Argentini. Ovu titulu nosi - juego del pato ili skraćeno pato od 1953. godine. Riječ je o neobičnom sportu koji obuhvata jedinstvene elemente argentinske kulture i historije, a liči na polo utakmicu sa košarkaškom loptom. Čuvari stada na konjima, prvobitno su igrali pato sa živom patkom u košu, po čemu je ovaj sport i dobio ime.

Prvi slučaj riješen uz pomoć otisaka prstiju

Ivan Vučetić, Argentinac hrvatskog porijekla, prva je osoba na svetu koja je pomoću otisaka prstiju identifikovala počinioca teškog krivičnog djela. Kao službenik policije u La Plati zadužen za kriminalističku identifikaciju, Vučetić je 1892. riješio slučaj Franciske Royas, koja je svog ljubavnika optužila da joj je ubio dvoje djece. Upoređujući krvavi otisak pronađen na mjestu zločina sa počiniocem, kriminalista je zaključio da ubistvo nije počinio ljubavnik, već sama Franciska.

Najšira ulica na svijetu

Avenida 9 de Julio ili Avenija 9. jula u Buenos Airesu je najšira ulica u Argentini i svijetu. Ova saobraćajna arterija glavnog argentinskog grada dobila je ime po Danu nezavisnosti, koji se održao 9. jula 1816. godine. Pojedini dijelovi ulice imaju čak sedam traka u oba smjera i široki su i do 140 metara.

50 kg junetine po glavi stanovnika

Argentinsku kuhinju nemoguće je zamisliti bez sočne govedine, koja se najčešće priprema na roštilju. Da su stanovnici ove zemlje veliki ljubitelji mesa, potvrđuje i podatak iz 2020. godine koji govori da se godišnje pojede 49,7 kilograma goveđeg mesa po glavi stanovnika. Iako se čini ogromnim, ovaj broj je dramatično opao u posljednjih 50-ak godina.