Politika

Zašto se Demokratska fronta ne može otrgnuti iz zagrljaja SDA?

Kukali da se stranci miješaju sad traže da Dodika skinu

Demokratska fronta imala je jučer prvu priliku da pokaže da se može otrgnuti iz zagrljaja SDA. I propustila ju je.

Naime, u Goraždu je jučer potpisan koalicioni sporazum za formiranje vlasti u BPK. U tom sporazumu okupile su se stranke koje žele SDA smjestiti u opoziciju. I lokalni DF je pregovarao, pristao na potpis, a kad je trebalo potpisati - nisu došli.

Zvanično obrazloženje je to da je koalicija sastavljena preuranjeno. Međutim, sumnjiv je taj odgovor jer se postavlja pitanje zašto su onda uopće pregovarali i prvobitno pristali?

Pravi test tek dolazi

Ipak, takav potez Demokratske fronte nije pretjerano iznenadio sve one koji prate politiku.

No, Goražde možda i nije pravi test, jer i bez njihovih zastupnika ovdje se može praviti vlast bez SDA.

Pravo pitanje bit će npr. Tuzlanski kanton ili Unsko-sanski kanton. Tu bi DF mogao biti prevaga.

Komšić je već kazao da npr. u Sarajevu neće biti dio vlasti ko god da je pravi. Ipak, to je kazao u trenutku kada je bilo jasno da SDA nema nikakve šanse da pravi vlast u KS.

No, visokopozicionirani DF-ovac Milan Dunović sinoć je kazao da će se razmatrati šta će se raditi na federalnom i državnom nivou.

Dakle, tamo gdje ima šanse da SDA pravi vlast - DF će razmatrati svoje učešće. To bi podrazumjevalo da koaliraju sa HDZ-om, strankom protiv koje se Komšić s kolegama 'najžešće bori'.

Stvar je dakle jednostavna. Tamo gdje SDA ne može praviti vlast - Demokratska fronta će ostati opozicija jer ne želi koalirati s nacionalnim strankama.

Tamo gdje SDA može praviti vlast, DF će razmatrati koaliranje.

To je ustvari samo nastavak vazalskog i satelitskog odnosa DF-a i SDA.

DF i Željko Komšić odlučili su i prije četiri godine pružiti ruku spasa deklasiranoj SDA koja je pod vodstvom Bakira Izetbegovića u potpunosti izgubila koalicioni kapacitet.

Komšić se od odvajanja od SDP-a predstavljao kao alternativna ljevica, državotvorna stranka koja se ne temelji na etničnim nego građanskim principima.

I mnogi su u to povjerovali.

Ulaskom u koaliciju u sa SDA on je faktički izdao sve one koji su vjerovali u njegovu ljevičarsku orijentaciju. Komšić je tim potezom jednostavno ljevičarske glasove isporučio SDA-u. Stranci čiji su, kako to Izetbegović kaže, prirodni partneri HDZ i SNSD.

I taj odnos je od tada do sad evoluirao i napradovao do mjere da Komšić zajedno s bračnim parom Izetbegović u restoranima pjeva 'Da te nije Alija.

Naravno, DF je to i naplatio. SDA je DF-u ponudila brojna direktorska i ministarska mjesta gdje god je stigla. Navodno je SDA DF-u osigurala i dio finansija kroz 'biznismene' iz Živinica koji su izdašno plaćati kampanje. Zauzvrat je Komšić tom 'biznismenu' prepustio kadrovsku politiku.

Razočarani SDA-ovci glasali za Komšića

Rezultat te kadrovske politike je npr. pozicija direktora Elektroprivrede BiH. U kadrovskoj križaljci je to mjesto pripalo DF-u. U ime DF-a imenovan je Admir Andelija - SDA-ovac i on kadrovsko rješenje živiničkog biznismena.

Pored toga, ove izbore profitirao je i sam Komšić. Razočarani SDA-ovci koji nisu mogli dati glas Izetbegoviću, odlučili su kazniti svog predsjednika i zaokružiti Komšića.

To ga je faktički spasilo poraza. Komšić je naime ove izbore dobio dosta manji broj glasova nego ranijih godina, te je razlika prema Borjani Krišto (HDZ) bila izuzetno mala. Dakle, razočarani SDA-ovci spasili su Komšića debelog poraza.

I ne samo njih. Na krilima ratnohuškačke i nacionalističke SDA-ovske retorike, Demokratska fronta je i popravila rezultat. I to na štetu SDA koja je pala u odnosu na prošle Opće izbore.

Dakle, kroz nekoliko godina, SDA je toliko zadužila DF i Komšića da je izlazak iz ovog kola naprosto nemoguć.

Clicky