Govor mržnje tokom predizbornih kampanja u Bosni i Hercegovini postao je pravilo. U javnom prostoru tokom ovog perioda u pravilu se iznesu brojne uvrede i optužbe na račun neistomišljenika. Osim direktnog govora mržnje kojeg iznose političari, mnogo je gora situacija kada su u pitanju društvene mreže.
Tokom predizborne kampanje uoči Općih izbora održanih 2. oktobra 2022. godine govor mržnje je bio itekako zastupljen, a u nastavku ćemo predstaviti rezultate istraživanja “Progovori bez mržnje”, u kojem smo analizirali profile političara na Facebooku koji imaju više od 30.000 pratilaca i onih na Twitteru sa više od 6.000 pratilaca.
Peđa Kojović, kandidat Naše stranke za Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine, u objavama na Twitteru nije upotrebljavao govor mržnje. U komentarima ispod Kojovićevih objava govor mržnje je itekako zastupljen. Jedan od njih je napisan u komentaru na objavu od 5. septembra, u kojoj Kojović poziva birače da mu se pridruže na predizbornom druženju s građanima u Sarajevu:
“P**i ga idiote baliski”
Na objavi od 9. septembra Kojović je kritizirao najavu nogometne utakmice između nogometnih reprezentacija Bosne i Hercegovine i Rusije, pojavljuje se komentar koji sadrži govor mržnje:
“J***m i tebe i oktobar. Jedva si dočekao ovako nešto da bi pravio samopromociju. Lešinar obični”
U tvitu od 9.9. Kojović je komentirao dogovorenu utakmicu između nogometnih reprezentacija BiH i Rusije. Govor mržnje u komentaru:
„J**m i tebe i oktobar.
Može se zaključiti da su uvrede Kojoviću često zasnovane na nacionalnoj osnovi, što pokazuju primjeri koje smo izdvojili.