Govor mržnje tokom predizbornih kampanja u Bosni i Hercegovini postao je pravilo. U javnom prostoru tokom ovog perioda u pravilu se iznesu brojne uvrede i optužbe na račun neistomišljenika. Osim direktnog govora mržnje kojeg iznose političari, mnogo je gora situacija kada su u pitanju društvene mreže.
Tokom predizborne kampanje uoči Općih izbora održanih 2. oktobra 2022. godine govor mržnje je bio itekako zastupljen, a u nastavku ćemo predstaviti rezultate istraživanja “Progovori bez mržnje”, u kojem smo analizirali profile političara na Facebooku koji imaju više od 30.000 pratilaca i onih na Twitteru sa više od 6.000 pratilaca.
Benjamina Karić bila je nositeljica liste Socijaldemokratske partije Bosne i Hercegovine za Skupštinu Kantona Sarajevo.
U objavama Benjamine Karić ni na Facebooku, ni na Twitteru se ne bilježi govor mržnje, ali se on pojavljuje u komentarima ispod njenih objava.
Ispod objave na kojoj je fotografija sa britanskom premijerkom Liz Truss zabilježeni su komentari koji sadrže govor mržnje.
“To ova sto izgleda kao lutka iz Horror filma.”
“Jel to ona što ne zna geografiju... taman ste na istom nivou... još vam fali Sraško čmarkoljubac”
U objavi od 8.9.2022. u kojoj Karić odaje počast preminuloj britanskoj kraljici Elizabeti II, slijede komentari sa govorom mržnje:
“Zabole te patka za Kraljicu, da ne glumi budalu!”
“Joj djevojko, ako su te obukli i malo poravnali facu u fotošopu, de ljeba ti neka te neko posavjetuje šta će ovdje da piše...zbog ovakvih tvitova ispadaš, pa jasno ti je... Ti što objavljuješ, de majke ti reci onome ko ti diktira da se dozove pameti pod hitno.”
U objavi od 9.9. 2022. Karić je komentirala utakmicu koja se treba odigrati između nogometnih reprezentacija BiH i Rusije. U objavi nije zabilježen govor mržnje, ali je zabilježen u komentarima:
“A ko ubi mog deda ujaka u Dobrinji? Koji je preživeo Jasenovac? I ko uđe u njegov stan? Agresor koji se danas širi po Sarajevu! Pu, mamu ti agresorsku”
“Увек кад прочитам ваш твит помислим да увек може глупље. Сада сте прескочили игрицу и почели да промовишете неофашистички наратив. Али издржали су Срби такав наратив и 1914. и 1941. и 1991. Срце мало”