Odnos političara prema javnosti i medijima u Bosni i Hercegovini često je na nezavidnom nivou. Ponajbolje se to moglo vidjeti tokom predizborne kampanje, dakle u trenutku kada i mediji, i naklonost javnosti igraju vvrlo bitnu ulogu kada je u pitanju izborni rezultat.
Tokom mjesec dana predizborne kampanje kandidati za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH samo su se jednom suočili u debati, iako je bilo planirano da se sva tri kandidata Denis Bećirović (Ujedinjena opozicija), Bakir Izetbegović (SDA) i Mirsad Hadžikadić (Koalicija Država) pred TV kamerama pojave više puta, kako bi predstavili svoje programe, suočili mišljenja i prezentirali javnosti zašto je svaki od njih baš taj kojem treba dati glas.
Javno sučeljavanje
Iako su ovakve debate uobičajene u svim demokratijama, u Bosni i Hercegovini, čini se, još nije zaživio trend javnog suočavanja različitih političkih opcija.
Prva debata trebala se desiti na N1 televiziji. U studiju su se pojavili Bećirović i Hadžikadić, dok je Izetbegović odbio doći. Na početku debate Bećirović je ustao i napustio studio, obrazlozivši to nepojavljivanjem Izetbegovića.
Iako je Izetbegović bio onaj koji je odbio sučeljavanje, negativne kritike zbog odlaska iz studija dobio je Bećirović, koji je prema ocjenama javnosti napravio skandal.
Bećirović se oglasio i objasnio zašto je izašao iz studija:
“Večeras sam došao na sučeljavanje sa protukandidatom Bakirom Izetbegovićem. To sam obećao još u junu uvaženom novinaru Amiru Zukiću i održao sam riječ. Nažalost, Bakir je odbio sučeljavanje kao što je to činio i u prethodnim kampanjama. Naime, 2014. Bakir je pobijedio a da nije učestvovao u televizijskim debatama.
Ne želim ponavljati grešku opozicionih kandidata iz prethodnih kampanja i igrati na pomoćnom terenu. Zbog nedolaska Bakira napustio sam studio N1 televizije. Zna se da sve ankete pokazuju da je ovo utrka između Bakira i mene, iako poštujem i gospodina Hadžikadića. Bakir je opet procijenio da ne treba doći. Čekamo Bakira Izetbegovića! Podsjećam, Džaferović je dobio izbore 2018. godine sa razlikom od tri procenta. Hadžikadić je 2018. dobio deset procenata. Ja se sada nadam da pet ili šest procenata Hadžikadića neće odlučiti izbore 2022. godine.
Nepojavljivanje Bakira Izetbegovića na N1 televiziji – mediju koji je prepoznat kao nepristrasan i neutralan, a koji zbog toga trpi strašne posljedice zbog odluka kadrova SDA – dovoljno govori o hrabrosti kandidata SDA za Predsjedništvo Bosne i Hercegovine. Za razliku od njega, ja se ne libim pojaviti, sjesti za stol i zauzeti jasan stav o pitanjima koja se tiču interesa naše zemlje”, kazao je Bećirović.
Neprofesionalan postupak
Izetbegović nije obrazlagao zbog čega je izbjegao debatu.
Zašto bh. političari izbjegavaju dobre demokratske prakse, pitali smo političku analitičarku Ivanu Marić.
Ona kaže kako izlazak iz studija nije niti u jednom slučaju nije mogao pomoći Bećiroviću, te da je takvim postupkom riskirao da razočara veliki broj glasača.
"Denis Bećirović to nije trebao uraditi, posebno zato što njega nije TV kuća prevarila niti ga je neko uvrijedi ili bilo šta loše rekao. On je otišao iako je od početka znao da Bakir Izetbegović neće doći. Sve i da Izetbegović to ranije nije javio, mogao je znati da će se to desiti jer je poznato da Izetbegović ne dolazi u TV emisije gdje nije na svom terenu", kazala je Marić.
Ona smatra da je ovaj postupak Bećirovića bio krajnje neprofesionalan i da on mora da zna da ima veliku odgovornost prema građanima.
"Nije tako loša odluka da ne sudjeluje u emisiji sa Mirsadom Hadžikadićem, jer je jasno da je on tu samo da odvlači glasove bez neke realne šanse za pobjedu. Ali, Bećirović je sve to znao i ranije i tu odluku je morao donijeti prije početka emisije kako ne bi napravio nezgodnu situaciju. Trebao je onda prije emisije mediju postaviti uslove da će učestvovati samo ako Bakir Izetbegović bude tamo. To bi bilo fer. Ovako izaći iz studija je jako neprofesionalno.
Bećiroviću ovo nije trebalo u finišu izborne kampanje, ne znam ko ga je savjetovao i da li je to sam odlučio, ali ovo je loš potez", zaključila je Marić.
U drugom slučaju, debata na Televiziji Sarajevo je otkazana. TVSA je imala u planu debatu u kojoj bi učestvovali kandidati za bošnjačkog člana Predsjedništva BiH, ali pod uvjetom da u njoj učestvuju sva tri kandidata. Kako je pojašnjeno sa TVSA, Bećirović i Hadžikadić su pristali pojaviti se u emisiji, dok je Izetbegović odbio poziv.
Nesumnjivo je da su birači imali pravo čuti šta im nude kandidati za poziciju člana Prredsjedništva BiH, ali je i činjenica da su kandidati svojim odlukama ponaosob pokazali šta oni misle o javnosti, odnosno koliko su odgovorni ili neodgovorni prema onima od kojih očekuju glas na biralištu.