Članovi kolegija domova Parlamentarne skupštine Bosne i Hercegovine susreli su se danas s ambasadorima Kvinte (SAD, Njemačka, Italija, Francuska i Velika Britanija) i sa šefom Delegacije Evropske unije u Bosni i Hercegovini i specijalnim predstavnikom Evropske unije u Bosni i Hercegovini Johannom Sattlerom.
Nakon sastanka obratili su se učesnici. Prvi je goviro Sattler. On je kazao da je sastanak bio konstruktivan.
"Glavna tema sastanka bila je da vidimo gdje stojimo i šta je do sada urađeno u svjetlu inicijative Predsjedništva BiH unazad tri mjeseca. Generalna ocjena je da je napredak koji je ostvaren je zadovoljavajući. Danas je završena i procedura kojom se omogućava održavanje izbora u Mostaru - pojasnio je Sattler.
Ipak, ima jako puno tema koje treba razmotriti.
"Iskoristili smo priliku da razgovaramo o brojnim inicijativama i zakonima koji su u proceduri. Zadovoljstvo nam je da smo od čelnika dobili uvjeravanje da se te stvari mogu realizirati do kraja septembra. Svakako prije održavanja izbora. Govorimo o zakonima koji uključuju Zakon o VSTV-u, Zakon o javnim nabavkama, Zakonu o sukobu interesa i usvajanju strategija za rad na predmetima ratnih zločina", istakao je Satler.
Prema njegovim riječima, govoreći o lokalnim izborima jasno je da se oni ne mogu održati bez budžetskih sredstava.
"Dobili smo uvjeravanja da će se do 21. jula usvojiti budžet. Cijela zemlja žudi za iskorakom, građani žele da ova zemlja postane članica EU", zaključio je Satler.
Nakon njega govorio je i ambasador SAD u BiH Eric Nelson.
"Napokon je omogućeno građanima Mostara da glasaju. Današnje djelovanje dalo je nadu građanima širom zemlje da je napredak moguć. Ohrabrili smo Parlament BiH da nastavi raditi na sljedećim pitanjima Prije svega mislim na usvajanje budžeta do 22. jula ove godine, također da rade na borbi protiv Covid-19 koji ima ekonomske i zdravstvene posljedice", rekao je on.
I on je naglasio da ima još bitnih pitanja koja čekaju odgovor.
"To je poboljšanje poslovnog okruženja i poboljšanje situacije u vezi sa vladavinom zakona i pravnom državom. Hitnost je neophodna, građani, investitori i donatori su nestrpljivi", zaključio je Nelson.