Svijet

Ukrajina i Evropa na rubu katastrofe: Loše vijesti dolaze iz nuklearne elektrane Zaporožje

Granatiranje nuklearne elektrane Zaporožje u Ukrajini pod ruskom okupacijom potaknulo je strahove od velike katastrofe jer su obje strane nastavile kriviti drugu, dok su ruske snage gađale gradove na suprotnoj strani rijeke od najveće evropske atomske elektrane.

Unatoč opasnosti, dužnosnici Ujedinjenih naroda za nuklearni nadzor i dalje čekaju odobrenje za posjet postrojenju na prvoj liniji rata.

Stojeći pokraj kratera u školi koja je uglavnom pretvorena u ruševine, guverner regije Zaporožje Oleksandr Starukh, rekao je ukrajinskoj televiziji da se ljudi informiraju kako primijeniti jod u slučaju curenja radijacije.

Govorio je u gradu Zaporožje, dva sata vožnje od tvornice, koja se nalazi uz golemo akumulacijsko jezero Kakhovka na rijeci Dnjipro.

Ruske snage zauzele su elektranu početkom marta ubrzo nakon invazije na Ukrajinu, dok ukrajinsko osoblje nastavlja upravljati njome. Posljednjih sedmica obje su zemlje razmijenile krivnju za granatiranje u blizini elektrane.

Ukrajinska državna nuklearna kompanija Energoatom saopštila je da su ruske trupe ponovno granatirale tlo kompleksa u posljednja 24 sata. “Šteta se trenutno utvrđuje”, stoji u saopštenju Energoatoma na Telegramu.

Moskovsko ministarstvo odbrane u subotu je optužilo ukrajinske snage da su tri puta u 24 sata granatirale kompleks tvornice. U saopštenju se navodi da je ispaljeno 17 granata, od kojih su četiri pogodile krov zgrade u kojoj se skladišti "168 sklopova nuklearnog goriva američkog Westinghousea".

Rečeno je da je 10 granata eksplodiralo u blizini suhog skladišta za istrošeno nuklearno gorivo i tri u blizini zgrade u kojoj se nalazi skladište svježeg nuklearnog goriva. Rečeno je da je radijacijska situacija u postrojenju ostala normalna.

Reuters nije mogao provjeriti izvještaje nijedne strane.

Ukrajinski predsjednik Volodimir Zelenskij rekao je u petak da je situacija u Zaporožju i dalje "vrlo rizična" nakon što su dva od šest reaktora ponovno priključena na mrežu nakon granatiranja zbog kojeg je nuklearna elektrana prvi put isključena.

Šef Međunarodne agencije za atomsku energiju (IAEA), Rafael Grossi, rekao je u četvrtak da je agencija UN-a "vrlo, vrlo blizu" da može poslati dužnosnike u inspekciju postrojenja.

U subotnjem saopštenju Energoatoma kaže se da je njegovo osoblje u elektrani bilo pod "povećanim pritiskom" uoči vjerovatnog posjeta, "da prešuti svoja svjedočanstva o zločinima okupatora u stanici i korištenju iste kao vojne baze".

Glavni sekretar UN-a Antonio Guterres pozvao je ovaj mjesec na povlačenje vojne opreme i osoblja iz tvornice kako bi se osiguralo da ona nije meta.

Na obali suprotnoj od nuklearne elektraneZaporožje, gradovi Nikopolj i Marhanets bili su pogođeni granatama u subotu poslijepodne i navečer, rekao je gradonačelnik Nikopolja Jevhen Jevtušenko na Telegramu.

Borba bijesni

Južnije, ruske snage pokušavale su izdržati ukrajinsku protuofanzivu usredotočenu oko Hersona, prvog većeg grada koji je zauzet nakon što je invazija pokrenuta prije šest mjeseci.

Ukrajinska strategija usredotočena je na uništavanje četiri mosta koje ruske snage moraju držati kako bi opskrbile Herson, na južnom kraju Dnjepra.

Vladimir Leontjev, šef regije Herson kojeg je imenovala Rusija, rekao je ruskoj novinskoj agenciji TASS da su ukrajinske snage ponovno granatirale Kahovski most preko brane hidroelektrane.

Ukrajinsko južno zapovjedništvo u nedjelju je tvrdilo da su artiljerijski i raketni napadi u tom području uspjeli, u kojima je ubijeno 35 Rusa i uništena haubica, samohodni top i devet oklopnih i drugih vozila.

"Također su uništena dva skladišta streljiva i jedno mjesto za opskrbu", navodi se.

Donbaska fronta

Na istočnoj fronti Ukrajine, branitelji su nastavili osujećivati ​​ruske pokušaje da se probiju oko strateškog grada Bakhmuta kako bi proširili kontrolu nad regijom Donbas.

Nakon što su prije nekoliko sedmica zauzeli Sievierodonetsk i Lysychansk, ruske su se snage usredotočile na Bakhmut. Grad, u kojem je prije rata živjelo 80.000 ljudi, ponovno je granatiran u subotu, kao i obližnji Soldedar i Zaitsevo, navodi se u izvještaju ukrajinske vojske.

Kaže se da je Ukrajina zaustavila napredovanje u blizini druga dva velika grada, Slovjanska i Kramatorska.

Ukrajinska vojska također je rekla da su njene snage koje su se držale u gradu Avdiivki u kojem se proizvodi ugljen uspjele odbiti ruski napad unatoč neprijateljskim artiljerijskim i zračnim napadima.

Rusko ministarstvo odbrane saopštilo je u dnevnom brifingu da je uništilo veliko skladište streljiva u ukrajinskoj regiji Dnjepropetrovsk koje je sadržavalo raketne sisteme HIMARS američke proizvodnje i granate za haubice M777.

Ruske zračne snage oborile su avion MiG-29 u regiji Donjecka u Donbasu, saopštilo je ministarstvo, te uništile šest skladišta raketnog i artiljerijskog oružja u regijama Donjecka, Mikolajeva i Hersona.

Reuters nije mogao provjeriti te navode.

Predsjednik Vladimir Putin pokrenuo je invaziju na ruskog susjeda 24. februara, rekavši da je potrebna "specijalna operacija" za demilitarizaciju zemlje i uklanjanje percipiranih sigurnosnih prijetnji Rusiji.

Ukrajina i Zapad su to odbacili kao neutemeljen izgovor za imperijalistički osvajački rat.

Clicky