Svijet

Sprema li se novi rat? Prije 15 godina su ih uništili

Izraelski parlament je raspušten 30. juna, čime je otvoren put za Jaira Lapida da nasledi Naftalija Benneta na mestu premijera sledećeg dana.

Izbori su najavljeni za 1. novembar, ali aktuelna politička situacija ukazuje na to da će mjeseci proći prije nego što zakonodavci budu uspjeli da formiraju stabilnu koaliciju, piše ekspert Shalom Lipner za National News.

Međutim, političke promjene nisu preusmjerile fokus izraelskih lidera od izazova u vidu Irana. Lipner navodi da se ciljevi ipak mijenjaju.

Nuklearni sporazum

Nuklearni sporazum međunarodnih sila s Iranom, koji je potpisan u vrijeme administracije predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Baraka Obame, a poništen pod Donaldom Trumpom, bio je kontroverzan među izraelskom političkom elitom.

Kritičari su isticali da sporazum ignoriše niz problematičnih elemenata koji se tiču iranskog naoružanja. Oni koji su podržavali sporazum ukazivali su na niz kontrola iranskog nuklearnog programa i nužnost da se izbjegne otvoreni sukob sa saveznikom Izraela, odnosno SAD, prenosi B92.

Povlačenje bivšeg američkog predsjednika Trumpa iz ovog sporazuma dodatno je pokrenulo debatu među stručnjacima, kad je njegova kampanja "maksimalnog pritiska", bez obzira na to da li zbog svojih nedostataka ili zbog prerane propasti, ukazala na to kako Iran sve više obogaćuje uranijum.

Posjeta aktuelnog predsjednika Sjedinjenih Američkih Država Joea Bidena Izraelu dodatno je naglasila problem.

Bajden je 14. jula potvrdio uvjerenje "da je diplomatija najbolji put" da se osigura da Iran ne dođe u posjed nuklearnog oružja. U Jerusalimskoj deklaraciji, koju su on i Lapid tada potpisali, Biden je potvrdio da su SAD spremne da upotrijebe sve elemente kako bi se osigurao takav ishod.

Lapid je odmah izrazio skepticizam prema Bidenovom stavu.

"Diplomatija ih neće zaustaviti. Jedini način da ih zaustavite je da se stavi jasna vojna prijetnja na sto", rekao je Lapid.

Stručnjaci smatraju da je veliko pitanje hoće li Izrael da iskoristi svu svoju snagu da spriječi Iran u razvoju nuklearnog oružja. Ministar odbrane Beni Ganc izjavio je u julu da je Izrael "u stanju da ozbiljno ošteti nuklearni program Irana".

Prijetnja u blizini granice

Njegove riječi došle su pošto je Biden u Jerusalimskoj deklaraciji potvrdio da će Amerika očuvati i ojačati izraelsku sposobnost da odvrati neprijatelje i da se odbrani od prijetnji ili kombinacije prijetnji.

Da li je Lapid spreman da iskoristi snage ratnog vazduhoplovstva i napadne iranska nuklearna postrojenja?

Poznavaoci prilika smatraju da to ne može sa sigurnošću da se tvrdi, ali je poznato da ako bi Izraelci krenuli u takvu misiju, to ne bi bio prvi put, navodi "Jutarnji list".

Izrael je 2007. godine bio suočen sa prijetnjom da blizu svoje granice sa Sirijom dobije aktivni nuklearni reaktor. Odluka je bila brza, izraelske snage su uništile postrojenje. O tome je svojevremeno pričao nekadašnji predsednik SAD George Bush.

"Premijer Ehud Olmert me nije pitao za "zeleno svjetlo" i ja ga nisam dao. Učinio je što je ono za šta je vjerovao da je potrebno kako bi se odbranio Izrael", kazao je tada Buš.

Današnje okolnosti nisu onakve kakve su bile prije 15 godina.

Ali, ako izraelski lideri sada ili u budućnosti pretpostave da nema vremena za neki drugi plan, takva situacija ne bi bila iznenađujuća, smatraju stručnjaci.

Clicky