Svijet

Prijeti li čovječanstvu apokalipsa? Ekspert tvrdi: Rizik od nuklearnog rata sve je veći

Vladimir Putin nuklearno oružje u Bjelorusiju

Rizik od nuklearnog rata s Rusijom ili Kinom brzo raste jer je komunikacija između svjetskih sila prekinuta, upozorio je britanski savjetnik za nacionalnu sigurnost Stephen Lovegrove, javlja Daily Star.

Tenzije su visoke zbog ruske invazije na Ukrajinu i napredne vojne tehnologije u Kini, što izaziva zabrinutost da je 3. svjetski rat na horizontu.

Tokom svog govora u Centru za strateške i međunarodne studije, Lovegrove se osvrnuo na Hladni rat i korist koja je došla od "pregovora i dijaloga koji su poboljšali naše razumijevanje sovjetske doktrine i sposobnosti, i obrnuto".

Nemamo iste temelje

“To nam je dalo više sigurnosti da nećemo krivo procijeniti naš put prema nuklearnom ratu. Danas nemamo takve iste temelje s onima koji bi nas mogli ugroziti u budućnosti — posebno s Kinom”, navodi on.

Rekao je da su NATO i Sovjetski Savez uspjeli održati teški mir Hladnog rata "iako ne bez alarmantnih trzavica" jer su se razumjeli.

Danas je, kaže, "doktrina u Moskvi i Pekingu nejasna, a kamoli u Pjongjangu ili Teheranu", a svijet je na "opasnoj putanji", prenosi Net.hr.

Nedavni tehnološki napredak učinio je kinesku vojnu prijetnju većom nego ikad prije.

Prošle godine Peking je testirao hipersoničnu raketu koja je u potpunosti obišla zemaljsku kuglu prije nego što je pogodila metu.

Rusija je u međuvremenu koristila hipersonično oružje u borbi.

"Nezaustavljiva" raketa Kinzhal brzine 9.000 kilometara na sat s razornim učinkom, raspoređena je u Ukrajini, a navodno je sposobna nositi nuklearnu bojevu glavu.

Ovi ultrabrzi oružani sistemi jedan su od razloga zašto se Zapad suočava s "mnogo širim rasponom strateških rizika i putova eskalacije".

Manje siguran svijet

Potencijal kibernetičkih napada, svemirskog oružja i genetskog ratovanja učinili su svijet manje sigurnim. Dodatno, sve je više sila na korak do nabavke nuklearnog oružja. Iran je samo jedna zemlja za koju se navodi da je u "trenutku proboja".

Ruski napad na Ukrajinu, dodao je, bio je rani znak "mnogo šireg natjecanja koje se odvija oko nasljednika međunarodnog poretka nakon hladnog rata".

U međuvremenu, bivši ruski predsjednik Dmitri Medvedev nedavno je izjavio da je zapadna podrška Ukrajini dovela svijet u najopasniji trenutak od Kubanske raketne krize 1962. godine.

Medvedev je rekao da, s obzirom na veličinu ruskog nuklearnog arsenala, pokušaj zapada da kazni Rusiju zbog njenih postupaka u Ukrajini "predstavlja prijetnju postojanju čovječanstva".

Clicky