Tvrdnja da Rusija ima najveći nuklearni arsenal ponavlja se već godinama, a najviši ruski zvaničnici od početka rata u Ukrajini više puta su direktno ili indirektno zaprijetili Zapadu tim oružjem.
Ali, kako piše "Jutarnji list", Moskva je proteklih mjeseci iznijela toliko neistina zaredom da je dugoročni kredibilitet vladajućih u Rusiji trajno narušen, prenosi B92.
S druge strane, zapadne države sve više testiraju i ruske "crvene linije" slanjem sve naprednije i sofisticiranije vojne opreme u Ukrajinu, za koju je Moskva u prvim danima rata tvrdila da bi njena isporuka bila protumačena kao objava rata zapadnih sila.
Još jedna laž
Ali, ni to se nije ostvarilo.
Dakle, sada se postavlja pitanje - ima li Rusija uopće najveći nuklearni arsenal na svijetu ili se radi o samo još jednoj laži Kremlja?
Prema analizi Stokholmskog međunarodnog instituta za istraživanje mira (SIPRI), jedne od vodećih svjetskih institucija koja prati trendove u nuklearnom naoružanju, Ruska Federacija u svom inventaru ima ukupno 5.977 bojevih glava raznih vrsta i veličina.
Ta brojka uključuje i starije, "penzionisane” bojeve glave koje zapravo čekaju demontažu i prenamjenu, iako bi se, uz dosta truda, vjerovatno mogle ponovno osposobiti za upotrebu.
Ruske oružane snage tako zapravo raspolažu sa zalihom od 4.477 "iskoristivih" bojevih glava. Većina tog oružja je u skladištima i smatra se rezervom - oko 2.889, koje se nalazi u skladištima i ne može se iskoristiti bez složenih priprema.
Samo 1.588 bojevih glava je operativno - dakle već se nalaze unutar interkontinentalnih balističkih projektila u silosima, podmornicama ili na mobilnim lansirnim rampama ili u vidu bombi ili raketa pohranjenih u avionskim bazama, kojima bi se mogli naoružati ruski bombarderi ili lovački avioni.
Operativne bojeve glave
Tu se primarno radi o "strateškim" bojevim glavama, dakle oružju koje je namijenjeno isključivo za masovno uništenje, a ne za ograničenu taktičku primjenu na terenu.
Većina taktičkog oružja - oko 1.900 komada - svodi se na bombe, krstareće rakete kratkog i srednjeg dometa, torpeda i balističke projektile vazduh - zemlja. Sva ta oružja nalaze se u skladištima i dio su navedene rezerve.
Dakle, kada Kremlj tvrdi da Rusija ima najveći nuklearni arsenal na svijetu, ta je tvrdnja u startu tek djelimično tačna, dodajući da kada se broje samo operativne bojeve glave - one koje su spremne za korištenje u kratkom roku i koje bi realno mogle biti iskorištene u slučaju iznenadnog početka potpunog nuklearnog rata - SAD zapravo raspolaže većim arsenalom.
SAD imaju ukupno 1.744 operativne bojeve glave, dodatnih 1.964 u rezervi te ukupni inventar od 5.428 bojevih glava.