Svijet

Može li doći do vojnog sukoba? Kinezi prijete mjerama “bez presedana” ako američka predstavnica posjeti Tajvan

Sjedinjenim Američkim Državama nisu nepoznate kineske ljutite reakcije na američku podršku Tajvanu, samostalnom otoku koji Peking smatra svojim teritorijem.

Međutim, čini se da su kineska upozorenja protiv potencijalnog putovanja predsjednice Zastupničkog doma američkog Kongresa Nancy Pelosi u Taipei izazvala zabrinutost u Washingtonu.

Odlučna i snažna reakcija

Nakon izvještaja o planovima za posjetu, kinesko ministarstvo vanjskih poslova prošlog je utorka obećalo poduzeti "odlučne i snažne mjere" ako se Pelosi odluči na taj korak.

Od tada je niz izjava američkih zvaničnika samo pojačalo osjećaj uzbune. U srijedu je američki predsjednik Joe Biden rekao novinarima da američka vojska smatra da posjet Pelosi Tajvanu "trenutno nije dobra ideja".

Pelosi je u četvrtak rekla da je važno pokazati podršku Tajvanu, ali je odbila razgovarati o bilo kakvim planovima putovanja, navodeći kao razlog sigurnost, prenosi CNN.

"Mislim da je ono što je predsjednik govorio da se možda vojska bojala da moj avion ne bude oboren ili nešto slično. Ne znam tačno", rekla je Pelosi.

U nedjelju se oglasio i bivši američki državni sekretar Mike Pompeo, koji je ponudio da se pridruži Pelosi.

"Nancy, ići ću s tobom. Zabranjen sam u Kini, ali ne i u Tajvanu koji voli slobodu. Vidimo se tamo!", napisao je Pompeo na Twitteru.

U četiri oka, predstavnici Bidenove administracije izrazili su zabrinutost da bi Kina mogla tražiti proglašenje zone zabrane letova iznad Tajvana kako bi poništila moguće putovanje, rekao je neimenovani američki zvaničnik za CNN.

No, budući da je potencijalna posjeta Pelosi najavljena u javnosti, svaka odluka o odgodi ili otkazivanju riskira da bude shvaćena kao ustupak Kini.

"Predsjednica Pelosi trebala bi otići na Tajvan, a predsjednik Biden bi trebao potpuno jasno dati do znanja predsjedavajućem Xiju da kineska Komunistička partija ne može učiniti ništa u vezi s tim", rekao je republikanski senator Ben Sasse.

Nema više slabosti

"Nema više slabosti."

Kineska vlada nije precizirala koje "nasilne mjere" planira poduzeti, ali neki kineski eksperti kažu da bi reakcija Pekinga mogla uključivati ​​vojnu komponentu.

"Kina će odgovoriti protumjerama bez presedana - najjačim koje je ikad poduzela od krize u Tajvanskom tjesnacu", rekao je Shi Yinhong, profesor međunarodnih odnosa na kineskom Univerzitetu Renmin.

Vojni sukobi rasplamsavali su se preko Tajvanskog tjesnaca 1950-ih, deceniju nakon utemeljenja komunističke Kine. Peking je granatirao nekoliko udaljenih otoka pod kontrolom Taipeija u dva navrata.

Posljednja velika kriza dogodila se u periodu 1995/1996., nakon što je tadašnji predsjednik Tajvana Lee Teng-hui posjetio SAD.

Bijesna zbog posjete, Kina je ispalila projektile u vode oko Tajvana, a kriza je završila tek nakon što su SAD poslale dvije borbene grupe nosača aviona u to područje u snažnom znaku podrške Taipeiju.

"Ako Pelosi nastavi sa posjetom, SAD će se sigurno pripremiti vojni odgovor na mogući kineski vojni odgovor", rekao je Shi.

"Situacija između Kine i SAD bit će vrlo napeta."

Ipak, vojni sukob nije vjerojatan, kažu stručnjaci.

Clicky