Joe Biden najavio je da će SAD poslati napredne raketne sisteme u Ukrajinu. Novo oružje je višestruki raketni sistem Himars ili MLRS: mobilna jedinica koja može istovremeno lansirati više precizno vođenih projektila.
I Ukrajina i Rusija već koriste MLRS, ali Himars ima vrhunski domet i preciznost.
Kakav će sistem pružiti SAD?
Sistem M142 Himars (High Mobility Artillery Rocket System) je modernizirana, lakša i agilnija verzija M270 MLRS na gusjenicama, razvijena 1970-ih za američke i savezničke snage.
Himars koji Washington pruža Ukrajini imat će domet od oko 80 km, rekao je američki dužnosnik novinarima.
Jedinice Himarsa nose jednu unaprijed napunjenu kapsulu od šest vođenih projektila kalibra 227 mm (M270 nosi dvije kapsule) ili jednu veliku kapsulu napunjenu taktičkim projektilom Army Tactical Missile System (ATACMS). SAD neće isporučiti Ukrajini ATACMS, koji ima domet od 300 km.
Uz malu posadu, Himars može ukloniti istrošenu kapsulu i utovariti novu za nekoliko minuta, bez pomoći drugih vozila. Posada će zahtijevati određenu obuku.
Američka vojska već ima jedinice Himars u Evropi; i NATO saveznice Poljska i Rumunija nabavile su sisteme.
Zašto su vrijedni?
Himars će ukrajinskim snagama dati mogućnost da napadaju dalje iza ruskih linija i na udaljenostima bolje zaštićenim od ruskog oružja dugog dometa.
GPS-navođene rakete koje Himars ispaljuje imaju domet oko dvostruko veći od dometa M777 koje je SAD nedavno isporučio ukrajinskim snagama.
Na otprilike 80 km to općenito stavlja Himars izvan dometa ruske artiljerije, dok ruske baterije dovode u opasnost.
To bi također moglo ugroziti ruska skladišta opskrbe, usred zapadnjačkog uvjerenja da ruske snage trpe logističke probleme.
Neki analitičari kažu da Himars može promijeniti tok rata u vrijeme kada se čini da se ukrajinske snage muče pod ruskom artiljerijskom vatrom.
No, drugi kažu da Himars neće iznenada promijeniti situaciju. "Himars će izjednačiti snage", rekao je visoki dužnosnik američke odbrane.
Zašto Washington ograničava domet?
Američki predsjednik napisao je u New York Timesu da će napredne rakete omogućiti Ukrajincima "preciznije gađanje ključnih ciljeva na bojnom polju u Ukrajini".
Ipak, SAD planira ograničiti domet projektila koje daje Ukrajini kako bi se izbjeglo njihovo korištenje za pogađanje ciljeva duboko u Rusiji.
“Nećemo u Ukrajinu slati raketne sisteme koji mogu pogoditi Rusiju”, rekao je Biden.
Otkako je Rusija izvršila invaziju 24. februara, SAD je bio osjetljiv na poduzimanje bilo kakvih radnji za podršku Kijevu koje bi mogle isprovocirati Moskvu da iznese rat izvan ukrajinskih granica.
To uključuje tihu podršku ukrajinskim udarima unutar ruskog teritorija. Nekoliko puta Ukrajina je upotrijebila vlastite rakete, bespilotne letjelice i helikoptere kako bi pogodila obližnje ruske ciljeve u susjednim Kurskim i Belgorodskim oblastima.
Ako bi SAD osigurale ATACMS, teoretski bi imale mogućnost napada na glavne ruske urbane centre i vojne baze, uključujući aerodrome s kojih se pokreću napadi na Ukrajinu.
"[Ukrajinci] su dali garancije da neće koristiti ove sisteme protiv ruskog teritorija", rekao je američki dužnosnik.