Svijet

Ukrajinska vojska postala je Putinova noćna mora. Sami su stvorili moćne rakete koje uništavaju ruske tenkove, pogledajte ovo

Na početku ruske invazije na Ukrajinu, vojni stručnjaci su upozoravali da će se tu odvijati potpuno neravnopravna borba između ukrajinskog Davida i moćnoga ruskog Golijata, no zahvaljujući silnoj vojnoj pomoći Zapada u naoružanju i velikom srcu ukrajinskih boraca, dogodilo se, da je u vrlo kratkom vremenu i David postao Golijat.

Pripremajući se za veliku ofenzivu u Donbasu, američki predsjednik Joe Biden je samo u zadnjem vojnom paketu teškom 800 miliona dolara Volodimiru Zelenskome poslao helikoptere Mi-17 koji su prvobitno bili namijenjeni Afganistanu te haubice od 155 mm. Iz SAD stiže i još 500 projektila "Javelin" i hiljade drugih protuoklopnih sistema kao i 300 dronova "Switchblade", uz radarske sisteme koji mogu pratiti dolaznu vatru i tačno odrediti njezino porijeklo, prenosi SD.

Britanci u Ukrajinu šalju gotovo sve što imaju: od protuzračnog oružja velike brzine "Starstreak", jednokratnih protutenkovskih raketnih bacača NLAW-a, a nedavno su snimke potvrdile da je iz Britanije stigao i "Martlet", laserski navođena lagana višenamjenska raketa. Od Slovačke su dobili moćni proturaketni sustav "S-300", od Nizozemaca protutenkovsko oružje "Panzerfaust 3", Nijemaca Stingerov protuzračni raketni sistem…

No, uz moćno naoružanje koje im je poslao Zapad, Ukrajinci imaju i razvijenu vlastitu proizvodnju, pa se tako zaboravlja da je primjerice 2012., tada izvozno orijentirana ukrajinska industrija oružja dostigla status četvrtog najvećeg svjetskog izvoznika oružja. Sovjetsko predznanje te vojne vještine stečene tokom osamostaljenja, doveli su do proizvodnje novih raketnih oružja različitih kalibara i namjena. Nakon 2014., su manje izvozili, a više proizvodili za sebe, no i dalje su ulazili među desetak najmoćnijih izvoznika oružja. Između ostaloga oklopne transportere i tenkove izvozili su i u Etiopiju, Irak, Tajland, Makedoniju, Gruziju, Alžir, Kongo… Keniji i Ugandi prodavali su minobacače, mitraljeze i raketno naoružanje.

I protubrodska raketa „Neptun“ kojom je prošle sedmice potopljena mitska ruska krstarica „Moskva“, također je ukrajinske proizvodnje, kao i "Kvitnik" laserski vođen projektil te protutenkovski raketni sistem "Stugna-P".

Zadnjih sedmica društvene mreže pune su video snimaka na kojima "Stugne" precizno pogađaju i razaraju ruske tenkove.

S 90 kilograma, "Stugna-P" je teža i manje prenosiva od "Javelina", ali se također pokazala iznimno učinkovitom u borbi protiv ruskih tenkova. S dometom paljbe od 100 metara pa do pet kilometara, "Stugna-P" se može ručno voditi pomoću daljinskog upravljača ili ostaviti da je vodi vlastiti laser u načinu rada "ispali i zaboravi".

Može se postaviti na tronošce i kamuflirati, omogućujući vojnicima da se sakriju prije ispuštanja projektila putem daljinskog upravljača. Umjesto ručnog pokretanja sustava, operater može aktivirati Stugnu i zatim njome upravljati s udaljenosti do 50 m.

Stugna-P je u stanju uništiti zračne ciljeve na malim visinama koji se kreću sporo. Može probiti oklop debljine do 80 centimetara, a sposobna je uništavati oklopne ciljeve u različitim klimatskim uvjetima.

Clicky