Vijesti

Prij tri decenije počela opsada Sarajeva: Zločinci su 1.425 dana opsjedali glavni grad BiH, ali ga nisu uspjeli pokoriti

Prije tačno tri decenije počela je opsada Sarajeva, nakon što su srpske snage, pod vodstvom kasnije osuđenih ratnih zločinaca Radovana Karadžića i Ratka Mladića i njihovih saradnika u zločinu, u noći 4. na 5. april 1992. zauzele međunarodni aerodrom na Ilidži, tada pod plaštom Jugoslovenske narodne armije.

Glavni grad Bosne i Hercegovine i njegovi stanovnici narednih 1.425 dana trpjeli su teror nezapamćenih razmjera.

Zločinačke snage su sa okolnih uzvišenja ubile 11.541 građana Sarajeva, od kojih 1.601 dijete. Blizu 50.000 ljudi je ranjeno.

Posebno se pamti zločinačko granatiranje na otvorenu pijacu Markale. Prvi napad dogodio se 5. februara 1994. godine, kada je ubijeno 68 ljudi, a ranjeno 144.

Uništeni mnogi objekti
Sarajlije su se snalazile na razne načine
Izgorjela zgrada Vijećnice
Vojnici UNPROFOR-a na svojim položajima
Zaklon iza snaga UNPROFOR-a
Snage UNPROFOR-a također na meti agresora
Zaklon iza oklopnog vozila
Dječak na vozilu UNPROFOR-a
Grad je bio u ruševinama
Sarajevo prvih dana nakon reintegracije
Zapaljen tramvaj na Skenderiji
Srušeni spratovi zgrada
Most prema Grbavici
Ratne posljedice na objektima
Detalj iz ratnog Sarajeva
Puste ulice
Sarajlije su izdržale opsadu
Puntk Armije RBiH
Građani su uzgajali i povrće
Detalj iz centra grada
Rizik je bio i sam izlazak na ulicu
Pogled na hotel "Holiday Inn"

Drugi napad se dogodio 28. avgusta 1995., uz 43 poginule osobe i 84 ranjene. Drugi napad bio je razlog za akciju NATO-a koji je bombardovao srpske položaje.

Pretpostavlja se da je blizu 35.000 objekata u Sarajevu uništeno ili oštećeno tokom agresije.

Historijska zgrada Vijećnice je 25. aprila 1992. godine izgorjela zajedno s mnoštvom neprocjenjihiv djela historije i kulture.

Na grad su zločinci ispaljivali 329 artiljerijskih projektila u prosjeku dnevno. Najviše granata u jednom danu ispaljeno je 22. jula 1993. godine, 3.777.

Iako je mirovni sporazum potpisan u novembru 1995., opsada Sarajeva je zvanično okončana 29. februara 1996. godine.

Petog decembra 2003. godine Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju osudio je prvog komandanta Sarajevsko-romanijskog korpusa Vojske Republike Srpske generala Stanislava Galića na doživotnu robiju zbog zločina protiv čovječnosti počinjenih tokom opsade Sarajeva.

General Dragomir Milošević, koji je Galića zamijenio na mjestu komandanta korpusa, proglašen je 2007. godine krivim za granatiranje Sarajeva i osuđen na 29 godina zatvora.

Clicky