Ministar odbrane Republike Turske Hulusi Akar izjavio je kako njegova zemlja izvršava sve svoje obaveze prema NATO-u, njenim saveznicima, prijateljima i partnerima te je dodao da će ostati aktivna i konstruktivna članica NATO-a od Balkana do Bliskog istoka i od Afganistana i Kavkaza do Afrike i dalje, javlja Anadolu Agency (AA).
Kao učesnik prestižnog Doha foruma, koji se u glavnom gradu Katara održava pod temom “Transformacija za novu eru“, Akar je govorio na panelu pod nazivom “Razvijajući izgled strateških saveza“.
Nestabilno okruženje
Akar je kazao da su, historijski gledano, sve države birale da učestvuju u savezima kako bi bolje osigurale svoju sigurnost, a da se sigurnosni uslovi brzo mijenjaju, tako da je neophodno da se savez prilagođava tim promjenama.
“Danas smo ušli u nestabilnije i nepredvidivije sigurnosno okruženje. Trenutno smo testirani novim hibridnim prijetnjama uz tradicionalne prijetnje. Znamo za tradicionalne međudržavne prijetnje. Sada su tu i terorizam, ekstremističke ideologije, propale države, zamrznuti sukobi, masovne i iregularne migracije, klimatske promjene“, rekao je Akar.
Navodeći da je broj izbjeglica širom svijeta dostigao 85 miliona, Akar je kazao da se može reći da su terorizam i ekstremizam uzeli maha i da ratovi više nisu nešto što vodi država, već su tu i druge snage koje ponekad nastupaju i kao partneri nekim zemljama.
“Također teroristi koriste društvene mreže da okupljaju pristalice i šire svoju ideologiju. Koriste lažne vijesti, fotografije i video zapise za širenje dezinformacija. Umjetna inteligencija, nanotehnologija i autonomni sistemi također se moraju uzeti u obzir u novom sigurnosnom okruženju“, naglasio je Akar.
Ističući da se svaka kriza u svijetu lako može pretvoriti u globalni problem koji pogađa sve, Akar je rekao da je jasno da globalni problemi zahtijevaju globalna rješenja i da je stoga održavanje saveza i dalje veoma važno za sigurnost i mir.
Napominjući da su Ujedinjene nacije (UN) jedina univerzalna platforma koja se bavi globalnim pitanjima, Akar je podsjetio na riječi predsjednika Turske Recepa Tayyipa Erdogana da je “svijet veći od pet stalnih članica Vijeća sigurnosti“, a u kontekstu neophodnosti revidiranja same strukture UN-a.
Najvažniji savez
Navodeći da je nadaleko poznato da je NATO najvažniji i najuspješniji savez u istoriji, a da su jakoj alijansi potrebne i jake članice, Akar je istakao da je Turska ostvarila veliki razvoj u odbrambenoj industriji u protekle skoro dvije decenije pod vodstvom predsjednika Erdogana.
“Trenutno je stopa domaće proizvodnje 80 posto. Također bih želio da istaknem da je od početka 2000-ih turska odbrambena industrija prešla sa modela nabavke na model sa snažnom osnovom za istraživanje i razvoj, koji je mnogo nezavisniji“, pojasnio je Akar.
Komentirajuću ulogu Turske u NATO-u, Akar je kazao da, bez sumnje, Turskia nastavlja da ispunjava sve svoje odgovornosti i obaveze prema NATO-u, svojim saveznicima, prijateljima i partnerima te doprinosi miru, sigurnosti, saradnji i dobrosusjedskim odnosima u regionu i svijetu.
Dodao je da će Turska nastaviti da bude aktivna i konstruktivna članica NATO-a, od Balkana do Bliskog istoka, Afganistana i Kavkaza do Afrike i šire.
Akar je naveo da je bilo mnogo kriza oko Turske u posljednjih 30 godina i da je ona u tom procesu zaštitila NATO, Evropsku uniju i jugoistočne granice Evrope, dodajući kako je u svim tim krizama Turska uvijek radila za mir, stabilnost i sigurnost.
Podsjetivši da je turski predsjednik Erdogan od početka rata u Ukrajini u kontaktu sa čelnicima Ukrajine i Rusije te da se više puta sastao sa čelnicima obje zemlje, bilo licem u lice, bilo telefonom.
Važan korak
“Slično tome, turski ministri i zvaničnici su u redovnom kontaktu sa ukrajinskim i ruskim kolegama. U Antaliji su se sastali ministri vanjskih poslova Ukrajine i Rusije. To je bio važan korak. Bio je važan, ne samo za Ukrajinu i Rusiju, već i za Evropu i za sve. Prije svega, neophodan je hitan prekid vatre, a također i evakuacija civila“, istakao je Akar.
Naglasio je da je Turska počela da pruža humanitarnu pomoć Ukrajini prije početka ruskog napada, slanjem pomoći sa dva teretna aviona A-400 23. februara te je dodao da su resorne vlasti u stalnom kontaktu za siguran povratak tih aviona koji su zbog zatvaranja zračnog prostora ostali u Ukrajini.
Akar je podsjetio i da je na Samitu NATO-a predsjednik Erdogan ponovio podršku Turske Ukrajini, njenom teritorijalnom integritetu, političkom jedinstvu i suverenitetu te je još jednom poručio da ne priznaje nezakonitu aneksiju Krima.
Što se tiče stava Turske o Konvenciji iz Montreuxa, Akar je rekao da je važno istaći da je taj sporazum do sada osiguravao ravnotežu i stabilnost u Crnom moru.
“Turska je uvijek pažljivo, odgovorno i nepristrasno provodila Konvenciju. Ovo je za dobrobit svih strana. Treba nastaviti tako“, zaključio je Akar.