Rusija se probudila na svojim tržištima u previranjima jer su valovi gospodarskih sankcija i likvidacija udjela u ruskim državnim firmama dodatno pojačali njezinu gospodarsku izolaciju od međunarodne poslovne zajednice.
Rublja je pala za 30 posto tokom radnog vremena tržišta u ponedjeljak, gurajući Rusiju da udvostruči svoju kamatnu stopu s 9,5% na 20%. Ruska valuta pala je na novu, rekordno nisku razinu nakon što se tokom vikenda pokazalo da će nekim bankama u zemlji biti zabranjeno korištenje međunarodnog platnog sustava Swift.
Vlada Ujedinjenog Kraljevstva najavila je nove sankcije protiv ruske središnje banke, ulaskom u SAD i EU. Britancima i firmama sada je zabranjeno obavljanje transakcija s ruskom središnjom bankom, njezinim ministarstvom finansija i njezinim fondom bogatstva, u potezu koji je osmišljen kako bi se glavne moskovske financijske institucije odsjekle od zapadnih tržišta.
Velika Britanija ubrzano provodi propise kako bi ciljala na pranje novca od strane stranih oligarha. Strani vlasnici nekretnina u Ujedinjenom Kraljevstvu sada moraju izjaviti i potvrditi svoj identitet. Mjera je usmjerena na sprječavanje inozemnih ruskih kriminalaca i oligarha u korištenju agenata za stvaranje firmi ili kupovinu imovine u njihovo ime.
Britanski energetski div BP prenijet će svojih 19,75% udjela u ruskoj državnoj naftnoj tvrtki Rosneft - holdingu koji se procjenjuje na oko 14 milijardi dolara (10,4 milijarde funti). U međuvremenu norveški energetski div Equinor kaže da će započeti proces oduzimanja svojih zajedničkih ulaganja u Rusiji.