Ruska najava da su njeni nuklearni sistemi stavljeni u "specijalnu pripravnost" znak je i gnjeva predsjednika Putina zbog antiruskih sankcija Zapada i njegove trajne paranoje da je njegova zemlja pod prijetnjom NATO-a.
Njegov potez je svakako privukao pažnju Zapada. Ova vrsta eskalacije je upravo ono čega su se vojni planeri NATO-a plašili i zbog toga je alijansa više puta najavljivala da neće slati trupe da pomognu Ukrajini da odbije svoje ruske osvajače, piše BBC.
Ali ruska ofanziva ne ide u potpunosti po planu. Četvrtog dana, nijedan ukrajinski grad nije u ruskim rukama i čini se da Rusi nose velike gubitke.
Ovo će izazvati određenu frustraciju i nestrpljenje u Moskvi. I teško je vidjeti da predloženi mirovni pregovori na granici s Bjeloruskom postižu dogovor koji funkcionira i za Moskvu i za Kijev.
Putin želi da se Ukrajina u potpunosti vrati u svoju sferu, a vlada Zelenskog želi da ostane nezavisna. Bez podjele, to ne ostavlja mnogo prostora za kompromis.
Dakle, zajedno sa današnjim nuklearnim upozorenjem Zapadu da se povuče, vjerovatno ćemo vidjeti intenziviranje ruske ofanzive na Ukrajinu u narednim danima, uz još manje pažnje na civilne žrtve nego što je to do sada prikazano.
Šta znači Putinov potez?
Ovaj potez olakšava lansiranje oružja - ali BBC-ije ekeprt za sigurnost Gordon Corera rekao je da je to način da Rusija pošalje upozorenje NATO-u, umjesto da signalizira namjeru da ga upotrebi.
Američka ambasadorica pri Ujedinjenim narodima Linda Thomas-Greenfield nazvala je taj potez "neprihvatljivim" u intervjuu za CBS News.
„To znači da predsednik Putin nastavlja da eskalira ovaj rat na način koji je potpuno neprihvatljiv i da moramo da nastavimo da zaustavljamo njegove akcije na najjači mogući način“, rekla je ona.