Jedna od posljednjih preživjelih zatočenica zloglasnog nacističkog logora Auschwitz, Greta Weinfeld Ferušić, preminula je u Sarajevu u 98. godini, objavili su u utorak na društvenim mrežama njeni prijatelji i poznanici.
"Otišla je jedna veličanstvena osoba… Preživjela je mnogo toga dobrog i strašnog. S 18 godina preživjela je logor smrti Auschwitz i preživjela je opsadu Sarajeva (1992.-96.). Bila je veliki čovjek, i velika prijateljica! Hvala, Greta, na tvojoj divnoj ličnosti, tvojoj najdubljoj ljudskosti i tvom prijateljstvu!", napisao je na Facebooku redatelj Haris Pašović, autor dokumentarnog filma o ženi čija je fascinantna sudbina postala inspiracija mnogima.
Greta Weinfeld rođena je u Novom Sadu 1924. godine, a zajedno s članovima porodice nacisti su je 1944. deportirali u koncentracijski logor.
Svi ostali zatočeni članovi njene porodice ubijeni su u plinskim komorama, no ona je uspjela preživjeti sve strahote Auschwitza.
Nakon rata otišla je u Beograd, gdje je diplomirala arhitekturu, a 1952. godine doselila je u Sarajevo, gdje se zaposlila na Arhitektonskom fakultetu na kojemu je napredovala od asistentice do dekanice.
Nakon penzionisanja ostala je živjeti u Sarajevu gdje ju je zatekao i rat, a u glavnom gradu BiH provela je svo vrijeme opsade od 1992. do 1995. Odbila je evakuaciju koju je za svoje članove organizirala Jevrejska zajednica BiH.
U intervjuima u posljednjim godinama svog života Ferušić je isticala kako za patnje koje je proživjela kao zatvorenica nacističkog logora nikada nije krivila sav njemački narod, a da nacionalizam vidi kao glavni razlog za stradanja u ratovima na prostoru bivše Jugoslavije, posebice u BiH.
"Svi što propagiraju nacionalizam su ostatak fašizma", kazala je Ferušić u intervjuu za Radio Slobodnu Europu (RFE) iz 2009., dodajući kako mjeriti čovjeka po tome koje je on vjere i nacije nema nikakve veze s demokracijom.