Glavni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg zakazao je za iduću sedmicu poseban sastanak ambasadora država Saveza i najviših ruskih zvaničnika, u trenutku kada dvije strane traže dijalog da bi se spriječio otvoreni sukob zbog Ukrajine, rekao je u utorak zvaničnik NATO-a.
Zabrinut zbog gomilanja ruskih snaga kod ukrajinske granice, Sjevernoatlantski savez mjesecima traži sastanak Vijeća NATO-Rusija, ali njegovo održavanje dovela je u pitanje špijunska afera u oktobru.
Sastanak Vijeća, formata za dijalog od 2002., održat će se u Bruxellesu 12. januara, nakon što SAD i Rusija održe sastanak o sigurnosti 10. januara u Ženevi.
"Bilo kakav dijalog s Rusijom mora se odvijati na temelju reciprociteta"
Šef evropske diplomacije Josep Borrell otputovao je u utorak u dvodnevni posjet Ukrajini kako bi joj iskazao podršku.
Rusija traži jamstva da se NATO neće širiti na istok i da će prekinuti vojnu suradnju s Ukrajinom i Gruzijom, koje imaju teritorijalne sporove s Rusijom.
Moskva odbacuje američke optužbe da priprema invaziju na Ukrajinu i optužuje Kijev da gomila snage na istoku zemlje.
"Bilo kakav dijalog s Rusijom mora se odvijati na temelju reciprociteta, uzeti u obzir zabrinutost NATO-a zbog ruskog djelovanja… i odvijati se uz konzultacije s europskim partnerima NATO-a", rekao je zvaničnik NATO-a uoči sastanka 12. siječnja.
Sastanak u Bruxellesu
Glasnogovornica ruskog ministarstva vanjskih poslova Maria Zaharova potvrdila je da će ruski dužnosnici sudjelovati na sastanku Vijeća NATO-Rusija u Bruxellesu.
Očekuje se da će na sastanku učestvovati zamjenik ruskog ministra vanjskih poslova Sergej Rjabkov i drugi ruski zvaničnici, nakon što se sastanu sa zamjenicom američkog državnog sekretara Wendy Sherman u Ženevi.
Dan poslije, 13. januara, razgovori će se nastaviti u širem formatu OSCE-a, koji uključuje SAD i saveznike NATO-a, Rusiju, Ukrajinu i druge bivše sovjetske države.