Svijet

Američki obavještajci otkrili šta rade Saudijska Arabija i Kina: Na ovoj lokaciji se proizvode balističke rakete

Američke obaveštajne agencije procjenjuju da Saudijska Arabija aktivno proizvodi sopstvene balističke rakete uz pomoć Kine, saznaje CNN, a satelitski snimci do kojih je došla ova američka televizija ukazuju da Rijad proizvodi sofisticirano oružje na najmanje jednoj lokaciji.

Američki zvaničnici u brojnim agencijama, uključujući Vijeće za nacionalnu sigurnost u Bijeloj kući, upoznati su posljednjih mjeseci sa povjerljivim obavještajnim podacima koji otkrivaju višestruko velike transfere osjetljive tehnologije balističkih raketa između Kine i Saudijske Arabije, a prema tvrdnjama dva izvora upoznata sa najnovijim procjenama, navodi se, prenosi Tanjug.

Novi satelitski snimci koje je dobila ova američka televizija ukazuju na to da Saudijci već proizvode balističke rakete na lokaciji koja je ranije izgrađena uz kinesku pomoć, navode stručnjaci koji su analizirali fotografije i izvore koji potvrđuju napredak u skladu sa najnovijim procjenama američkih obavještajnih službi.

Satelitske fotografije snimljene između 26. oktobra i 9. novembra pokazuju da se operacija sprovodi u objektu u blizini Davadmija u Saudijskoj Arabiji.

Regionalni rivali i balans moći na Bliskom Istoku

Administracija američkog predsjednika Joea Bidena sada se suočava sa sve hitnijim pitanjima o tome da li bi napredak Saudijske Arabije u balističkim projektilima mogao dramatično promijeniti dinamiku regionalne moći i zakomplikovati napore da se sprovedu uslovi iz nuklearnog sporazuma sa Iranom, što je cilj koji dijele SAD, Evropa, Izrael i zemlje Zalljeva.

Iran i Saudijska Arabija su regionalni rivali i malo je vjerovatno da će Teheran pristati da prestane s proizvodnjom balističkih raketa ako Saudijska Arabija počne da proizvodi sopstvene, navodi CNN.

Na pitanje CNN-a da li je bilo nedavnih transfera tehnologije balističkih raketa između Kine i Saudijske Arabije, glasnogovornik kineskog Ministarstva vanjskih poslova naveo je u izjavi da su dvije zemlje „sveobuhvatni strateški partneri“ i da „održavaju prijateljsku saradnju u svim oblastima, koja uključuje i oblast vojne trgovine“.

Peking je saopćio i da time ne krše norme međunarodnog prava, a da saradnja ne „uključuje širenje oružja za masovno uništenje.“

Saudijska vlada i ambasada Rijada u Washingtonu nisu odgovorile na zahtjev CNN-a za komentar, kao niti Vijeće za nacionalnu sigurnost SAD-a i američka Centralna obavještajna agencija (CIA).

Clicky