Svijet

Skandal drma Mađarsku: Čovjek iz kruga bliskog Orbanu u nevolji zbog korupcije

U Mađarskoj premijera Viktora Orbana, gotovo niko nikada iz krugova bliskih premijeru ne upada u nevolje zbog korupcije. Ali sada se dogodilo upravo to.

Početkom sedmice, mađarski parlament oduzeo je imunitet poslaniku Palu Velneru. Nepunu sedmicu prije toga, taj državni sekretar i zamjenik ministra pravosuđa iz redova vladajuće stranke Fides, podnio je ostavku – i to nakon što je državno tužilaštvo objavilo da je protiv tog političara pokrenulo postupak zbog sumnje u korupciju.

Novac za atraktivna radna mesta

Sumnja se da je Velner na svom položaju, na kojem je odlučivao i o imenovanju novih sudskih izvršitelja, za posredovanje pri izboru redovno primao iznose od 5.500 i 13.800 eura. U procesu je učestvovao i predsjednik odjeljenja za sudska izvršenja koji je Velneru slao novac i imena onih koji treba da budu izabrani. Ta praksa je bila veoma unosna: Velner je tokom godina na taj način zaradio oko 230.000 eura.

Pal Velner pod istragom

Funkcija sudskih izvršitelja reformisana je 2015, nakon brojnih pritužbi na njihov rad. Od tada je uslov za dobijanje tog atraktivnog položaja u javnoj službi – završen pravni fakultet.

Ono što je posebno škakljivo za vladajuću garnituru, jeste to da 59-godišnji Velner ne samo da je bio jedan od ključnih zvaničnika u pravosuđu, već je bio i jedan od važnijih stratega u Fidesu, stranci premijera Viktora Orbana. Kao predstavnik te partije za region Komarom-Estergom na sjeveru zemlje, taj pravnik je bio važna karika u Orbanovm lancu političke moći u Mađarskoj. Orban i on se znaju još sa studija prava u Budimpešti.

Nakon pada komunističke diktature krajem osamdesetih, Velner je dugo radio kao pravnik, a u Fides je stupio tek 2004. Njegov politički uspon počinje Orbanovom pobjedom 2010. kada postaje poslanik i državni sekretar u Ministarstvu za nacionalni razvoj. Na tom mjestu vodio je relativno povučen politički život, bez pretjeranog isticanja u stranačkoj nomenklaturi.

Kako navodi DW, to je išlo tako sve dok njegovo ime nije počelo da se spominje u vezi sa skandalom oko „Pegaza“, računarskog programa za špijuniranje pametnih telefona. Program koji je zamišljan za praćenje terorističkih i kriminalnih aktivnosti, u Mađarskoj je korišćen za prisluškivanje nepoćudnih novinara i političkih protivnika, i to posebno onih koji su upadali u oči zbog njihovih istraga u vezi s korupcijom u redovima vlade.

Može li Orban da spasi stvar?

„Slučaj Velner veoma je neugodan za Orbanovu vladu“, ukazuje direktor budimpeštanskog trusta mozgova „Policy Solutions“. Najvažnija tema glavnog Orbanovog protivnika, opozicionog kandidata Petera Marki-Zaja je, kako za DW kaže on je upravo borba protiv korupcije. Velnerov slučaj potvrđuje tvrdnje opozicije da je Fides izgradio visokorazvijenu koruptivnu mrežu koja danas čvrsto u rukama drži sve pore javnog života u Mađarskoj.

Orban, naprotiv, želi da dokaže da je Velner radio na svoju ruku i da čitav slučaj nema veze s Fidesom. Pritom se i to što je istraga uopšte pokrenuta za mnoge posmatrače u Mađarskoj graniči se s čudom. Državno tužilaštvo do sada u mnogim slučajevima kada su novinari otkrivali korumpirane političare nije pronalazilo razloga za pokretanje istrage.

Clicky