Grad Livno objavio je javni poziv za izbor pravnih i fizičkih osoba koji će obavljati stručni nadzor nad livanjskim divljim konjima.
Gradsko vijeće Livna u ovogodišnjem budžetu izdvojilo je 10.000 maraka za tu namjenu, a sredstva će biti usmjerena na suzbijanja epidemije, ishranu, higijenu i utvrđivanje zdravstvenog stanja, označavanje strukture i identifikacija krda, praćenje brojnoga stanja i godišnji prirast ždrijebadi, mjere zaštite od poljskih šteta, naknadu štete koje počine životinje na poljoprivrednim kulturama i na javnim prometnicama.
Pravo učešća na javnom pozivu imaju pravne i fizičke osobe koji su registrirani u Kantoni 10 i imaju sjedište na području Grada Livna, a čija je osnovna djelatnost zbrinjavanje, uzgoj, obilježavanje, zaštita i liječenje životinja.
Populacija livanjskih divljih konja porasla je već na 900 jedinki. Konji prebivaju podno planine Cincar, na visoravni Kruzi, a u zimskom razdoblju često se spuštaju do prijevoja Borova glava u potrazi za hranom i solju koja se baca na prometnicu.
Gradsko vijeće Livna nedavno je održalo tematsku sjednicu na kojoj su se razmatrale moguće mjere brige i zaštite divljih konja.
S te sjednice upućena je inicijativa prema Vladi Kantona 10 da se očituje koja opcija bi bila najoptimalnija za zaštitu divljih konja i visoravni Kruzi.
Kako se doznaje od predsjednice Gradskog vijeća Hane Milak, Vlada Kantona 10 još se nije očitovala.