Region

Šef diplomatije EU upozorio Beograd: Smiješno je što plakatima zahvaljuju Kini na pomoći, a ne vidjeh EU

Šef diplomatije EU Josep Borrell na plenarnoj je sjednici Evropskog parlamenta ove sedmice zastupnike pozvao da u ime Unije više angažiraju oko stabilizacije Zapadnog Balkana, zato što 'regija bez jasne vizije članstva u EU nikada neće biti stabilna'.

Visoki povjerenik Komisije za vanjsku i sigurnosnu politiku izrazio je i nadu da će se uskoro pronaći kompromis u pregovorima između Prištine i Beograda, što smatra jednim od najvećih kamena spoticanja koji doprinose tenzijama na Zapadnom Balkanu.

"Vjerujem da će iskustvo bivšeg slovačkog ministra vanjskih poslova Miroslava Lajčaka rezultirati sjajno u novoj rundi pregovora Kosova i Srbije. Naša je uloga da zemlje u regiji ohrabrimo i da im dajemo sugestije, ali ne možemo odraditi posao umjesto njih,“ istaknuo je Borrell, dodavši da će summit EU i Zapadnog Balkana, koji se sredinom maja trebao održati u Zagrebu, ali je zbog koronavirusa privremeno odgođen, sasvim sigurno imati ključnu ulogu u stabilizaciji cijele regije.

No, šef evropske diplomatije osvrnuo se i na poteze vlada zemalja u regiji tokom pandemije Covida-19, a njegov je fokus najviše pridobio odnos Srbije i Kine.

„Kada pogledate ulice Beograda tokom ove krize, primijetit ćete brojne plakate na kojima se srbijanska vlada zahvaljuje 'braći Kinezima' na podršci. Smiješno mi je to zato što se ne sjećam da sam vidio iti jedan plakat posvećen Evropskoj uniji, uprkos tome što smo mi Beogradu svih ovih godina pružali ruku pomoći; prije, ali i tokom krize,“ upozorio je Borrell tokom svog izlaganja.

Na istu je stvar upozorio i bivši švedski premijer Carl Bildt koji je putem Twitter profila opomenuo predsjednika Aleksandra Vučića zbog toga što „radi spektakl od kineske pomoći, a krije pomoć koju je Srbija dobila od EU“.

 Srbijanski ministar vanjskih poslova Ivica Dačić još je prije mjesec potvrdio da EU šalje pomoć, dok Kina šalje medicinsku opremu koju Srbija pošteno plaća. Uprkos tome, srbijanski je predsjednik evropsku solidarnost nazvao bajkom, a blok je optužio za licemjerje.

Iz izjava srbijanskih političara stječe se dojam da je Kina najveći ulagatelj u Srbiju, ali istina je u tome da je Njemačka na prvome mjestu, a da na trgovinsku razmjenu s EU odlazi čak 65 posto trgovine. Kina je, po statističkim indikatorima, tek na devetom mjestu zemalja s kojima Srbija trguje.

 

Clicky