Predsjednik Bosanske akademije nauka i umjetnosti „Kulin ban“ akademik Suad Kurtćehajić uputio je otvoreno pismo predsjedniku Sjedinjenih Američkih Država Josephu Bidenu u kojem ga podsjeća da će za nekoliko dana uslijediti 26. godišnjica parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma, te poziva da sazove novu međunarodnu konferenciju za Bosnu i Hercegovinu radi prevazilaženja slabosti tog sporazuma i izgradnje moderne, prosperitetne i funkcionalne države "u kojoj neće biti entitetske podjele i koja će biti posvećena građaninu, a ne pripadniku jednog, drugog ili trećeg naroda".
"Za nekoliko dana, u nedjelju 21. novembra, bit će 26 godina od parafiranja Dejtonskog mirovnog sporazuma koji je zaustavio rat i velika stradanja svih građana Bosne i Hercegovine. Mi smo na tome veoma zahvalni vladi SAD. Nažalost, zbog nesretnih rješenja, ali, prije svega, zbog nesporne činjenice da je jedna paradržavna tvorevina Republika Srpska u Daytonu dobila formu jednog od dva entiteta čime je, u stvari, nagrađena za strašne zločine koje su njene paradržavne institucije vojska i policija počinile na cijelom prostoru pod svojom kontrolom koji su na kraju rezultirali genocidom počinjenim u i oko Srebrenice - Bosna i Hercegovina se danas nalazi pred velikom opasnošću od nestanka, a ni obnavljanje vojnih sukoba nije isključeno", navodi se u pismu.
Kurtćehajić navodi kako je "velika greška što se tadašnje vodstvo i miješana delegacija Srbije i tada paradržavne tvorevine Republike Srpske nije dovela u situaciju da im se objasni da nakon svih zločina koji su učinjeni RS nema pravo da postoji".
"Da je to tada urađeno, danas biste, predsjedniče Biden, bili svjedoci moderne, prosperitetne i sretne Bosne i Hercegovine, kakva je i bila sve dok nas velikosrpska politika, predvođena Miloševićem, a u ime projekta koji se zove 'velika Srbija', nije sve zavila u crno. Možemo i da prihvatimo da se u vrijeme pregovora u Daytonu mnogo toga nije znalo o zbivanjima u Bosni i Hercegovini, ali od 1995. godine, kroz sudske procese vođene od strane oba haška suda, svijet je mogao da vidi šta je sve urađeno u ime stvaranja Republike Srpske", podsjeća akademik Kurtćehajić.
Također podsjeća kako je gotovo kompletan politički i vojni vrh Republike Srpske presuđen na više od hiljadu godina robije, više njih i na doživotne kazne zatvora za strašne zločine koji su počinjeni.
"Vaše riječi od prije nekoliko godina su da u Bosni i Hercegovini nije bio građanski rat nego planirani genocid i danas odzvanjaju u ušima bosanskog čovjeka. Tada niste bili predsjednik najmoćnije zemlje na planeti, ali danas jeste. Danas ste u mogućnosti da popravite najozbiljniju grešku koja se desila u Daytonu, a što je priznao i glavni kreator tog sporazuma Richard Holbrooke: to je instaliranje Republike Srpske kao jednog od dva entiteta u Bosni i Hercegovini", navodi Kurtćehajić.
Istovremeno upozorava kako "nikada protagonisti velikosrpske politike, koja je dovela do rata, nisu odustali od svojih ciljeva upravo zato što je njihova zločinačka politika nagrađena dobijanjem Republike Srpske. Samo su se jedno vrijeme primirili, i to dok je međunarodna zajednica bila snažno prisutna u Bosni i Hercegovini".
"Danas ta ista politika, predvođena Miloradom Dodikom, velikom zabludom međunarodne zajednice koja ga je i dovela na vlast, prijeti nestanku jedne hiljadugodišnje državne tvorevine", upozorava Kurtćehajić.
"Na jednoj strani imate hiljadugodišnju državu Bosnu, koja se spominje još 948. godine i koja je u srednjem vijeku, u vrijeme kralja Tvrtka I. Kotromanića, bila najmoćnija država na Balkanu, i, na drugoj strani, Republiku Srpsku koja je u Bosni i Hercegovini stvorena silom oružja, protivno tadašnjem ustavnom poretku", navodi se u otvorenom pismu.
Kurtćehajić konstatira kako predsjednik SAD ima moć da pomogne Bosni i Hercegovini, te da su njegovi energični govori u protekle tri decenije posvećeni Bosni i Hercegovini u kojima je jasno prepoznavao krivca odjekivali cijelom planetom.
"Sada ste, predsjedniče SAD, u realnoj situaciji da pomognete Bosni i Hercegovini i ispravite historijsku nepravdu. Sazovite novu međunarodnu konferenciju u SAD za Bosnu i Hercegovinu i dajte nam modernu i funkcionalnu državu u kojoj neće biti entitetske podjele i koja će biti posvećena građaninu, a ne pripadniku jednog, drugog ili trećeg naroda. Ako to uradite, historija će vas vječno pamtiti", navodi akademik Kurtćehajić u otvorenom pismu upućenom predsjedniku SAD Josephu Bidenu.