Vijesti

Može li Sebija Izetbegović odgovorati ako je lagala na Sudu BiH oko malina respiratora?

Već drugi svjedok Tužilaštva BiH pred Sudom BiH otkriva da se Sebija Izetbegović, kao direktorica KCUS-a spominjala u prepiskama vezanim za nabavku 100 respiratora iz Kine.

Prvo je prošle sedmice bivši šef Kabineta Hasan Ganibegović potvrdio da se pod 'Seb.' podrazumjeva Sebija Izetbegović, a danas je to potvrdila i sama autorica poruka, sekretarka Vlade FBiH Edita Kalajdžić.

Radi se o porukama iz viber grupe 'Gensek' u kojoj su bili Kalajdžić, Ganibegović i premijer Fadil Novalić.

"Seb. zove. Loši respiratori. Užas…", glasila je famozna poruka koju je Kalajdžić slala u grupu 'Gensek'. Pored te, tu je i poruka u kojoj Kalajdžić kaže da se sa 'Sebijom trebaš čuti oko cijene respiratora". To dokazuje da se 'Seb.' ili 'Sebija' itekako uključivala u nabavku respiratora, ali i da je znala da su nabavljeni respiratori pogubni za pacijente.

Iako su svi sumnjali da je se pod 'Seb.' podrazumjeva direktorica KCUS-a, ona se pravila luda.

Naime, tokom svog svjedočenja prof. Izetbegović je kazala da ona nije nikakva 'Seb' i da faktički ima puno Sebija.

“Ja sam Sebija. To je moje ime. Sebija Izetbegović. Nisam ja nikakva SEB”.

No, s obzirom na to da je su dva svjedoka sad potvrdila da se radi o njoj da li postoji osnova za njeno novo saslušanje i/ili procesuiranje?

Sudeći prema Zakonu o krivičnom postupku BiH ima.

Tamo se navodi decidno navodi da je svjedok dužan "govoriti istinu i da ne smije ništa prećutati, a zatim će se upozoriti da davanje lažnog iskaza predstavlja krivično djelo".

Pored toga, svjedok daje i zakletvu.

"Zaklinjem se - izjavljujem, da ću o svemu što pred Sudom budem pitan govoriti istinu i da ništa od onoga što mi je poznato neću prećutati".

Također se navodi sljedeće:

"Ako postoji osnovana sumnja da je svjedok ili vještak na glavnom pretresu dao lažni iskaz, sudija, odnosno predsjednik vijeća može narediti da se sačini poseban prepis zapisnika o iskazu svjedoka ili vještaka koji će se dostaviti Tužiocu", piše u Zakonu.

Clicky