Kim Jong-un, sjevernokorejski vlastodržac, održao je u subotu sastanak Političkog biroa (politbiro) Centralnog komiteta Radničke partije.
A saopćenja s takvih sastanaka prava su poslastica za iščitavanje između redaka i pokušaj odgonetanja što se stvarno zbiva iza čvrsto zatvorenih granica te navodno komunističke diktature.
Riječ je, naime, o klasičnom azijskom sistemu vladavine koji je samo promijenio ideološku potku pa ju sada definira juche, učenje koje je formulirao Kim Il-sung, osnivač Sjeverne Koreje i djed sadašnjeg diktatora. I u kojem ima nekih elemenata marksizma-lenjinizma. Koji je zagovarao diktaturu proletarijata, ali ne i obitelji.
Subotnji tekst, koji je objavila službena sjevernokorejska novinska agencija KCNA na svojoj engleskoj stranici, donosi interesantan zaključak da je “postalo nemoguće ukloniti opasnost od zaraze virusom u kratkom vremenu i takvo okruženje može stvoriti stanje koji kreira prepreke našoj borbi i napretku”.
reciznije, Pyongyang je ovime konačno priznao da i kod njih zaraza utječe na društvo - “prepreke našoj borbi”. U nastavku se navodi kako su do sada poduzete mjere stvorile “vrlo stabilnu antiepidemijsku situaciju”. Vrlo stabilnu, što ne znači da zaraze nema. Dakle, ne jednu od rijetkih zemalja na svijetu koja nije zahvaćena pandemijom, kao što izvještavaju Svjetsku zdravstvenu organizaciju (WHO). Južnokorejski mediji još su u martu izvijestili da je oko 200 vojnika sa Sjevera umrlo od zaraze.
Odobreno je i izvješće o državnom proračunu za prošlu i ovu godinu. Iz kojeg se vidi da se za ovu godinu za zdravstvo izdvaja 7,4 posto više sredstava što je više nego jasan znak borbe protiv zaraze.
Konac djelo krasi, rekli bi. Jer, drug Staljin je rekao da postoji samo jedna politika, a to je kadrovska. I na kraju priopćenja upravo to: ko su moćnici unutar Politbiroa. Pak Jong-chon, načelnik štaba armije, učvrstio je svoj položaj. Ri Son-gwon, koji je u siječnju imenovan ministrom vanjskih poslova, novi je moćni igrač.
Ključno je ipak imenovanje Kim Yo-jong koja je poznatija kao sestra čelnika režima. Svijet ju je upoznao kad je dogovaran zajednički nastup dviju Koreja na Zimskim olimpijskim igrama u Pyeongchangu u Južnoj Koreji 2018. godine, a sudjelovala je i u pregovorima sa SAD. U svim je svojim nastupima djelovala kao novo lice Sjeverne Koreje, za razliku od mrkih staraca koji su bili u izaslanstvima. Iako je više nego jasno da se iza novog lica kriju više manje iste misli kao i njezinog brata. U aprilu prošle godine je bila napustila Politbiro, ali je i dalje obavljala važne dužnosti. Procjenjivalo se da je to posljedica propasti pregovora sa SAD zbog čega je s pozicije uklonjen i tadašnji ministar vanjskih poslova. No, Kim Yo-jong se vratila i to se moglo zaključiti već pismom koje je prošli mjesec baš ona poslala američkom predsjedniku Donaldu Trumpu. Njezin povratak u Politbiro znak je da nije izgubila bratovo povjerenje i da obitelj čvrsto drži vlast u svojim rukama. I da nije isključeno da uskoro i formalno preuzme drugu poziciju u državi.
U nedjelju, na sjednici Narodne skupštine, čije je održavanje trebalo pokazati da se vlast ne boji zaraze, smijenjeno je pet od 13 članova vlade. Sjednica Skupštine je bila odgođena s petka na nedjelju bez ikakvog obrazloženja, a onda je stiglo priopćenje o sastanku Politbiroa. Očito je da je trebalo prvo provesti kadrovske promjene u partijskom vrhu kako bi se zatim mirno smijenilo ministre.
Za kraj primjer azijskog stila u političkim saopćenjima:
“Vrhovni vođa naglasio je da bi se na svim razinama partijske organizacije, među svim kadrovima i članovima stranke trebao pokrenuti žestoki vrući val revolucije radi temeljite provedbe političke linije Centralnog komiteta stranke s većom osviještenošću i maksimalnim naporima u skladu sa zajedničkom rezolucijom sastanka Političkog biroa koji je predstavio nove i važne politike i zadatke”.