Ministar sigurnosti Bosne i Hercegovine Fahrudin Radončić rekao je danas u Banjoj Luci da je sigurnosni sektor u BiH "kupio" važnu stvar, a to je vrijeme - kako bi se zdravstveni sistem spremio za borbu protiv koronavirusa.
Nakon sastanaka s članom Predsjedništva BiH Miloradom Dodikom i ministrom unutrašnjih poslova RS Draganom Lukačom, Radončić je pohvalio rad sigurnosnih službi i na nivou entiteta, ali i na nivou BiH.
"Mjere koje se preduzimaju pokazuju se veoma važnima. Sektor sigurnosti na nivou entiteta i BiH je 'kupio' važnu stvar, a to je vrijeme za medicinsku struku. Mjesec i više dana dali smo našim ljekarima da pripreme bolnice, nabave respiratore i opremu. Dali smo im vremena kako bi se borili s koronavirusom", naveo je Radončić.
Pohvalio je saradnju s entitetskim policijama.
"Zahvaljujući Lukaču i Dodiku dogovorili smo da dio pomoći Republike Turske koji je bio namijenjen za RS ide našoj Graničnoj policiji i policijama u dva kantona. Zahvalan sam im na tom gestu", kazao je Radončić.
Na sastanku je bilo riječi i o socijalno-ekonomskim programima i mjerama koje BiH mora da poduzme kada je riječ o saniranju ekonomskih šteta uzrokovanih koronavirusom.
Radončić, koji je i lider SBB-a je rekao da je zahtjev Centralne izborne komisije (CIK) BiH da se dopuni Izborni zakon BiH i odgodi raspisivanje lokalnih izbora, politički i da prvo treba preživjeti epidemiju virusa korona, a onda donositi političke odluke.
"Nama je bitka na život ili smrt narednih 60 dana, koliko građana i života da spasimo, a nakon toga ćemo odlučivati o političkim temama", dodao je on.
Član Predsjedništva BiH Milorad Dodik izjavio je danas da je jedna od ključnih mjera u borbi protiv epidemije virusa korona karantinski sistem na granici, te da je BiH na različitim nivoima preduzimala mjere kako bi se zaštitili od virusa.
"Dobro zvuči ocjena Svjetske zdravstvene organizacije da je BiH preduzela dobre mjere, a to je učinjeno zahvaljujući koordinaciji koju smo osigurali. Mjere podrške treba da budu sinhronizovane od nivoa BiH do opština kako bi se znalo šta ko radi", rekao je Dodik.
Morat će se, ponovio je, vidjeti na koji način kod Centralne banke BiH i na drugim mjestima odlučivanja na nivou BiH da obezbijediti podršku mjerama za ekonomiju.
Dodik je istakao da treba što prije riješiti pitanje podjele novca od Međunarodnog monetarnog fonda i da je po tom pitanju potreban dodatni kompromis te da je loše što nije održana sjednica Fiskalnog vijeća BiH na kojoj je trebalo da bude razmatrano ovo pitanje.
Smatra da ne treba uvoditi još strožije mjere u RS, već poštovati postojeće.
"Ovo nije završeno. Ne trebaju nam dodatne mjere, nego da ispoštujemo postojeće. Epidemiolozi će reći kada treba da ukinemo ove mjere i kada to kažu odmah ćemo to uraditi", naveo je on i dodao da je dogovoreno da policija neće postupati na osnovu uredbe o zabrani širenja dezinformacija i panike.
Dodik je mišljenja da ne treba odgoditi lokalne izbore jer za to, kako tvrdi, nema razloga.
Da nema potrebe za uvođenjem rigoroznijih mjera u RS, rekao je danas ministar unutrašnjih poslova RS Dragan Lukač, ali i dodao da postoje spremni prijedlozi, ukoliko dođe do pogoršanja situacije.
Dodao je da je s Radončićem razgovarao o saradnji s Graničnom policijom, ali i o razmjeni informacija, između policije RS, Granične policije i Ministarstva sigurnosti BiH kada je riječ i o borbi protiv virusa korona, te da i u tom smislu postoji dobra saradnja.