Šarena planeta

Suše već deceniju pustoše Ande: Ledenjaci se ubrzano povlače, snijega nikad manje

Planinski lanac Anda, koji se proteže od Ekvadora do Argentine, ove godine zabilježio je historijsko niske nivoe snježnih oborina. Sušu koja traje već deset godina, naučni krugovi dovode u vezu s globalnim zatopljenjem.

Smanjenje snježnog pokrivača, odražava se i na nivou vode u rijekama.

"Zbog male količine oborina i povlačenja ledenjaka diljem tog područja, ona mjesta čija opskrba vodom ovisi o planinama najvjerovatnije će se suočiti s nestašicom", rekao je Ricardo Villalba, vodeći istraživač na argentinskom Institut za snijeg, ledenjake i studije o okolišu (IANIGLA).

Da podsjetimo, na južnoj hemisferi sada je zima, skijališta su ostala otvorena, no umjesto snijega s Anda, tu je umjetni snijeg.

"Andski ledenjaci, koji su između 2000-2010 ostali iste veličine ili su se čak i povećali, sada se ubrzano i dramatično povlače", ističe Villalba.

Evropski parlament proglasio je klimatsku i ekološku krizu, te se obvezao žurno poduzeti konkretne mjere potrebne za borbu protiv te prijetnje dok nije prekasno. Budući da su gubitak biološke raznolikosti i klimatske promjene međusobno povezani te negativno utječu jedan na drugog, i jednaka su prijetnja životu, iz Parlamenta poručuju, da je ta dva problema potrebno hitno rješavati zajedno. Jednako tako u Parlamentu su svjesni kako priroda propada brzinom i u razmjerima koji su dosad neviđeni u ljudskoj historiji.

Parlament naglašava da bi zaštićena područja trebala stvoriti ekološki dosljednu i reprezentativnu mrežu zaštićenih područja, koja se temelji na postojećim zaštićenim područjima; naglašava da se osim povećanja površine zaštićenih područja mora osigurati njihova kvaliteta, uključujući dostatnim financiranjem i provedbom jasnih i učinkovitih planova očuvanja, pravilnim upravljanjem, adekvatnim praćenjem, kontrolama i pravnom provedbom relevantnog zakonodavstva;

Također, iz Parlamentu ističu zaključke o bioraznolikosti od 16. oktobra 2020. u kojima se naglašava da se u okviru strože zaštite mogu dozvoliti određene ljudske aktivnosti koje su usklađene s ciljevima očuvanja zaštićenog područja, te pozivaju Komisiju da u suradnji s državama članicama razjasni koje se vrste ljudskih aktivnosti potencijalno mogu smatrati dopuštenima pod strogim statusom zaštite kada se prirodni procesi u osnovi ne remete, piše Jutarnji.

Clicky