Majka i dijete

5 obećanja koja ne smijete dati djetetu

Koliko ste puta djetetu dali obećanje, a kada je došao taj trenutak izmislili ste razlog zašto ga ne možete ispuniti? I drugi će vam roditelji priznato isto, ali ovakvo ponašanje može imati dublje posljedice na djetetov razvoj i odnos s vama.

Roditelji daju obećanja iz više razloga, poput potkupljivanja, izbjegavanja konfrontacije ili žele sačuvati dijete od razočaranja. Ali, dječija psihologinja Sylvia Rouss podsjeća da djeca ne zaboravljaju na data obećanja i ona su još jedan način stvaranja povjerenja i povezanosti s roditeljima. Prekršite li obećanje, dijete vam manje vjeruje. Rouss je izdvojila nekoliko najčešćih obećanja koje roditelji daju i krše nesvjesni posljedica.

1 Neće te boljeti, obećavam.

Bol je vrlo subjektivna stvar. Dok se vama čini da uklanjanje flastera uopće ne boli, dijete će misliti sasvim suprotno. Zato ga nemojte uvjeravati da vakcina nije ništa strašno ili će ogrebotina od pada proći za pet minuta. Radije recite: „Ovo će malo zaboljeti, ali odmah je gotovo.“

2 Vraćam se odmah

Bez obzira da li ste planirali brzu kupovinu, odlazak ljekaru ili kafu s prijateljicom, nemojte govoriti da se brzo vraćate. Djetetu se, ovisno o dobi, i pet minuta može činiti kao vječnost pa je pametnije dati obećanje koje može shvatiti. Radi li se o popodnevnim satima, recite djetetu da ćete se sigurno vratiti prije nego što bude vrijeme za odlazak u krevet.

3 Igranje s prijateljem organizirat ćemo iduće sedmice

Ne odgovara vam strka i glama u kući pa ste igranje prebacili za iduću sedmicu? Pazite šta govorite jer klinci pamte sve detalje. Puno realnija i iskrenija varijanta je da odmah pitate majku prijatelja koji dan može doći na igranje kod vas. I toga se onda zaista i držite.

4 Podmićivanje

Ako ste ikada djetetu obećali slatkiš kao nagradu za pospremljenu sobu, pripadate većini roditelja koji na brzi način dobiju što žele bez puno rasprave. Iako ste brzo riješili problem, a djetetu biste i inače dozvolili malu poslasticu, dugoročno sebi nikako ne pomažete. U takvim slučajevima dijete ne uči biti samostalno i odgovorno te ne zna zašto je trebalo spremiti igračke.

5 Sutra će biti ljepši i bolji dan

Roditelji u djetetovim očima uvijek mogu sve spasiti i sve učiniti boljim. Ali, ponekad im treba dati do znanja da to baš nije tako, a ponekad trebati prepoznati da imaju probleme. Umjesto stare izreke i obećanja da će sutra sve biti bolje, upitajte dijete kako je i kakav je dan imalo. Ne zaboravite, ponekad djeci samo treba da ih neko sasluša i zagrli.

 

Clicky