zašto štucamo?

10 trikova za zaustavljanje štucanja

Zašto se dešava većina štucanja, i dalje je misterija

A kako znamo da stvarno pomažu? Zato što imamo naučno objašnjenje za svaki od njih! Očigledno je da ne pomažu svakome i ne svaki put, ali su sigurno mnogo efikasniji nego da samo čekate da štucanje prođe samo od sebe.

Šta je štucanje i šta je uzrok štucanja?

Štucanja su iznenadne i nevoljne kontrakcije dijafragmalnog mišića (mišića pri osnovi pluća). Kada se ovaj mišić kontrahuje, glasne žice se brzo zatvaraju, što dovodi do stvaranja dobro poznatog zvuka onda kada čujemo da neko ima štucavicu.

Uzroci

Zašto se dešava većina štucanja, i dalje je misterija, ali istraživači sa ovog polja su pronašli nekoliko najvjerovatnijih uzroka. Tu su konzumiranje ljute hrane, prekomerno jedenje ili pijenje (naročito gaziranih napitaka), stres, jake emocije, određeni lijekovi, određena medicinska stanja, isparenja, pa čak i tumori mozga.

Stop štucanju

Postoje četiri grupe metoda koje vam mogu pomoći da zaustavite štucanje. Neke od metoda su neuobičajene, a druge su sasvim logične, ali sve su bazirane na naučnim objašnjenjima te zaista pomažu – to jest, u većini slučajeva kod većine ljudi.

Opuštanje dijafragme ugljenikdioksidom

Metode ispod dovode do zadržavanja ugljenikdioksida u plućima, što opušta dijafragmu i zaustavlja štucanje. Ali vodite računa: prevelika količina ugljenikdioksida u predugom periodu je opasna za zdravlje!

Zadržite dah

Ovo je jedna od najjednostavnijih metoda i vjerovatno ste za nju već čuli. Ali zaista pomaže! Zadržavanje daha zadržava ugljenikdioksid u telu, opuštajući dijafragmu.

Brzo dišite sa vrećicom na ustima

Mehanizam je drugačiji, ali rezultat je sličan: više ugljenikdioksida u plućima, što opušta dijafragmu.

Opustite fizički dijafragmu

Umjesto da se koristite ugljenikdioksidom da biste uticali na dijafragmu, sljedeće metode utiču na nju na dosta direktniji način.

Pritisnite dijafragmu rukama

Nježno, jer ne želite da povrijedite sebe. Pritiskanje mišića može pomoći da se opusti, što će odmah zaustaviti štucanje.

Zagrlite koljena

Ovaj položaj će također izložiti dijafragmu pritisku i to možda i efikasnije nego pritiskanje rukama.

Nagnite se naprijed

Kada se nagnete naprijed, vaš grudni koš je blago pritisnut, što također izlaže pritisku i dijafragmu i tako.

Stimulišite vagalni živac

Vagalni živac (ili živac lutalac) koji polazi od mozga sve do stomaka također prolazi i dijafragmom. Stimulisanjem ovog nerva, možete stimulisati i samu dijafragmu, što će smanjiti štucanje. Sada još samo morate da znate kako da stimulišete vagalni nerv…

Brzo ispijte čašu vode

I za ovo vjerovatno znate odranije, ali sada znate da to ima neke veze sa stimulisanjem vagalnog nerva, te da vam stvarno može pomoći da zaustavite štucanje. Isprobajte.

Povlačenje jezika

Povlačenje za jezik također stimuliše vagalni nerv, što utiče i na dijafragmu. Morate ga dovoljno jako povući kako bi bilo efikasno, ali ne i prejako. Ako to nekim slučajem ne znate – snažno povlačenje za jezik može biti veoma bolno!

Grgutanje vode

Grgutanje stimuliše mišiće nepca – i pogodite koji nerv je vezan za ove mišiće? Naravno, živac lutalica.

Zamolite nekog da vas uplaši

Jedna od uloga nervusa vagusa je takođe i „reagovanje na strah.“ Dakle, kada vas neko uplaši, aktivira se vagalni nerv.

Posjetite ljekara

Ako vam ništa drugo ne pomogne, ljekar hoće…

Clicky